Aflatoun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aflatoun
Kuruluş 2005
Kuruluş yeri Amsterdam, Hollanda
Amaç Çocukların finansal okuryazarlık ve sosyal girişimcilik becerilerini geliştirmek
Resmî site https://www.aflatoun.org
Jeroo Billimoria Dünya Ekonomik Forumu'nda, 2013

Aflatoun, çocukların finansal okuryazarlık ve sosyal girişimcilik becerilerinin artmasına yönelik faaliyetler yürüten Hollanda merkezli bir sivil toplum kuruluşu.

Tasarruf ve harcama bilincinin geliştirilmesi, basit finansal kayıtları tutma ve bütçe yapma becerilerinin artması, küçük sosyal ve finansal projelerin cesaretlendirilmesi, aktif vatandaş olma bilinci ve sosyal duyarlıkların gelişmesi konusunda çalışmalar yapar. 2020 yılı itibarıyla 275 ortak kuruluş ve 35 hükûmet aracılığıyla 100'den fazla ülkede 8.6milyon çocuk ve gence ulaşmaktadır.[1]

Çocuklara yönetlik sosyal girişimcilik ve finanssal okur yazarlık programı ilk defa 1991'de Bombay'da Tata Sosyal Bilimler Enstitüsünde ders veren Jeroo Billimori tarafından başlatılmıştır. Programın başarısı üzerine Aflatoun bir küresel organizasyon olarak 2005 yılında Amsterdam'da kuruldu ve Jeroo Billimori'nin geliştirdiği program Hindistan dışındaki ülkelerde uygulanmaya başladı. Bu program sonrasında çevrelerindeki atık metal ve odunları toplayıp, bunlardan sanat objeleri oluşturarak satan Faslı çocuklar, okullarının etrafına mango ağaçları dikip hem motorlu taşıtların çok yakına park etmesini engelleyip hem okul mutfaklarına taze meyve sağlayan Senegalli çocuklar, bu programdan yararlanarak proje üreten başarılı girişimci örnekleridir.[2] Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV), 2016 yılında programın Türkiye'deki resmî yürütücüsü olmuştur.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "About us". Aflatoun.org sitesi. 5 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2020. 
  2. ^ Behmuaras, Selman. "Sosyal ve finansal girişimciliğe genç adımlar". Hürriyet gazetesi, 22 Şubat 2016. 8 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2020. 
  3. ^ "5 Taş Sosyal ve Finansal Liderlik". ÖRAV sitesi. 22 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]