Aelita

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aelita: Queen of Mars
Аэли́та
Film tanıtım posteri
Yönetmen Yakov Protazanov
Hikâye Fedor Ozep
Oyuncular Yuliya Solntseva
Igor Ilyinsky
Nikolai Tseretelli
Nikolai Batalov
Vera Orlova
Görüntü yönetmeni Emil Schünemann
Yuri Zhelyabuzhsky
Stüdyo Gorky Film Studio
Türü Bilimkurgu
Renk Siyah Beyaz
Yapım yılı 1924
Çıkış tarih(ler)i 25 Eylül 1924 (1924-09-25)
Süre 113 dk.
Ülke Sovyetler Birliği
Dil sessiz film
Rusça Altyazı

Aelita (RusçaАэли́та, Rusça telaffuz: [aɛˈlʲita]), ya da Aelita: Queen of Mars adıyla bilinen bir sessiz filmdir. Sovyet yönetmen Yakov Protazanov tarafından Mezhrabpom-Rus Film Stüdyosu'nda çekilmiş ve 1924 yılında vizyona girmiştir. Film, Alexei Tolstoy'un aynı ismi taşıyan kitabından esinlenmiştir. Mikhail Zharov ve Igor Ilyinsky başrollerde oynamaktadır.

Hikâyenin konusu savaş sonrası Sovyetler Birliği'nde yaşayan insanların günlük yaşamlarıdır. Filmi önemli kılan unsur zamanının öncesindeki bilimkurgu elemanlarıdır. Hikâye basitçe Los'un (ana karakter) Mars'a bir roketle olan seyahatini konu alır. İniş yaptığı yerde iktidara karşı bir halk ayaklanması başlatır. Bu ayaklanmada kendisini teleskopla izlemesi ile aşık olan Kraliçe Aelita'nın desteğini alır.

Amerika Birleşik Devletlerinde Benjamin De Casseres Aelita'yı ismini Aelita: Revolt of the Robots olacak şekilde 1929 yılında yeniden düzenlemiştir.

DVD yayın[değiştir | kaynağı değiştir]

Ruscico'nun 2004 yılında hazırladığı DVD'si 104 dakika sürüyor. Filmin, Scriabin, Stravinsky ve Glazunov tarafından bestelenmiş müziği vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]