Adlai Stevenson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Adlai Ewing Stevenson
Stevenson and Korean officials at USAF base in Korea, March 1953-cropped to Stevenson.jpg
Doğum 5 Şubat 1900
ABD
Meslek Siyasetçi

Adlai Ewing Stevenson (5 Şubat 1900, Los Angeles, ABD - 14 Temmuz 1965, Londra, Birleşik Krallık), ABD'li siyaset adamı ve diplomat. Birleşmiş Milletler'in kuruluşunda görev almış ve 1961-65 arasında BM'de ABD baştemsilcisi olarak görev yapmıştır.

1926'da Chicago'da avukatlığa başladı.Bir süre Chicago Barosu'nun Medeni Haklar Komitesi'ne başkanlık etti.1941-44 arasında ABD deniz kuvvetleri bakanının özel yardımcısı olarak görev yaptı.1945'te dışişleri bakan yardımcılığına getirildi ve Birleşmiş Milletler'in kurulduğu San Francisco Konferansı'nda ABD heyetine danışmanlık etti.BM Genel Kurulu'nun Londra'daki ilk toplantısında (1946) ABD heyetinin başdanışmanı olan Stevenson, New York'taki Genel Kurul toplantılarında (1946-47) ABD temsilciliği görevinde bulundu.

1948'de, eyalet tarihinde hiçbir adayın elde edemediği bir çoğunlukla Illinois valiliğine seçildi.Valiliği sırasında polis örgütünde, akıl hastanelerinde ve okullarda gerçekleştirdiği kapsamlı reformlarla dikkati çekti. 1952'de ve 1956'de Demokratik Parti'den başkan adayı gösterildiyse de, her iki seçimde de rakibi Dwight D. Eisenhower karşısında yenilgiye uğradı.

John F. Kennedy'nin 1960'ta başkanlığa seçilmesinden sonra bakan ve büyükelçi sıfatıyla, BM'de ABD baştemsilciliğine atandı.Ölümüne değin sürdürdüğü bu görevi sırasında örgütün mali sıkıntıları, Soğuk Savaş ve bağımsızlığına yeni kavuşan Asya ve Afrika ülkeleriyle Batı ülkeleri arasındaki sürtüşmelerden kaynaklanan bazı sorunların çözümünde etkili oldu.