Adelbert von Chamisso

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Adelbert von Chamisso
DoğumAnte, Champagne
ÖlümBerlin
MilliyetAlman
MeslekYazar, şair
Önemli eser(ler)Peter Schlemihl'in Tuhaf Öyküsü
İmza

Adelbert von Chamisso, (asıl adı Louis Charles Adélaïde de Chamissot)[1] (30 Ocak 1781 - 21 Ağustos 1838), Alman botanikçi ve şair. Gölgesini satan bir adamı anlatan ünlü öykü Peter Schlemihl'in Tuhaf Öyküsü'nün yazarı.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Adelbert von Chamisso 1781’de Fransa’da doğdu ve devrim sebebiyle on beş yaşında ailesiyle birlikte Berlin’e yerleşti. Ailesinin mülkü olan ve devrim sırasında yerle bir edilen Boncourt Şatosu üzerine yazdığı bir şiirle, burada geçen çocukluğunu anmıştır. Fransız olmakla birlikte Alman ruhunu bütün öteki coşumculardan daha çok benimsemiş, alman halk yazınına girmiş ve bu pınardan aldığı esinle yapıtlar yaratmıştır.

1797 yılında Prusya kraliçesi Luise'in hizmetine giren Adelbert, Prusya ordusuna girdi ve yirmi yaşında teğmen oldu. Beş yıllık kışla yaşamında E. T. A. Hoffmann, Fouqué, Fhitzig ve Varnhagen ile tanışarak, onlarla birlikte "Kutup Yıldızı" adında bir şairler birliği kurmuştu.

1812'de, otuz iki yaşında, Berlin Üniversitesi'nde botanik öğrenimine başladı. Pek çok şiir ve balada da imza atan Chamisso, 1814’te kaleme aldığı, gölgesini yitiren bir adamın macerasında kendi ruhunun dertlerini yansıttığı ve dünya klasikleri arasında önemli bir yer edinen Peter Schlemihl’in Olağanüstü Öyküsü’yle dünya çapında tanındı. Chamisso, 1815-1818 yıllarında Rus kontlarından Romanzof'un araştırma kuruluna girerek dünyayı dolaştı.

1819 yılında Berlin Üniversitesi verdiği doktorluk unvanının ardından Bilim Akademisi üyeliğine yükseldi, Berlin Botanik Bahçesi'nde sürekli bir görev aldı. Bu sırada Alman yazınının en güzel lirik yapıtlarından olan şiirlerini yazdı.

1831'de toplu olarak yayınladığı şiirleri üst üste basıldı. Süreğen bir bronşit sebebiyle karısından bir yıl kadar sonra, 21 Ağustos 1837'de öldü.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Werner Feudel: Adelbert von Chamisso: Biographie, Leben und Werk 15 Ocak 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Leipzig 1988, ISBN 3-379-00341-7
  2. ^ Çeviren ve derleyen: Sabahattin Ali, Kleist-Chamisso-Hoffman, Üç Romantik Hikâye, YKY, 2016 syf:48-50