Addington Sarayı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Addington Sarayı

Addington Sarayı (İngilizce: Addington Palace), 18. yüzyıldan kalma İngiltere Güney Londra Addington yakınlarındaki Croydon'da bulunan saray.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Addington Sarayı olarak adlandırılan orijinal yerleşke yaklaşık olarak 16. yüzyılda inşa edilmiştir. Sarayın 18. yüzyıla kadar sahibi Leigh ailesidir. Saray, aileden Sir John Leigh 1737 yılında vefat ettiğinde yakın yasal mirasçıları bulunmadığından dolayı, uzaktan akrabaları olan Barlow Trecothick'a geçti.[1] Trecothick, Boston'da tüccarlık yapıyordu ve Londra'ya taşındı, burada belediye başkanlığı ve milletvekilliği yaptı. 1770 yılında Londra şehrinin Belediye başkanlığını yapan Lord Mayor Addington Sarayını £38.500 karşılığında satın aldı.[1]

Günümüzde kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

1951 yılında saray Özel Mimari Tarihi Araştırma Binaları Yasal Listesi'ne alınmıştır.[2] 1953 yılında Kraliyet kilisesi müzik okulu tarafından kiralanmış ve müzik okulunun yanı sıra konut ve kolej olarak hizmet vermiştir. 1996 yılında ise özel bir şirket tarafından konferans salonu olarak işletilmek üzere devralınmış ve halen sağlık kulübü, konferans merkezi ve yaygın bir şekilde düğün salonu olarak hizmet vermektedir.[3] Sarayın bahçesi park ve golf sahaları ile çevrili olup, kendine özgü bir tasarımı bulunmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. Croydon Sarayı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Addington" british-history (2 Ocak 2012)
  2. ^ "Addington sarayı" britishlistedbuildings (2 Ocak 2012)
  3. ^ Addington Sarayı - Düğün salonu ve konferans merkezi

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]