Abraham Salomon Kamondo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İbrahim Süleyman Kamondo

Kont Abraham Salomon Kamondo (1781, İstanbul - 30 Mart 1873, Paris) Kamondo ailesinin büyüğü Osmanlı-İtalyan Yahudi finansör ve hayırseverdir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul'da doğdu.[1][2] Ağabeyi İsak de Kamondo, 1832'de vefat edince, çocuğu olmadığından yüklü mirası Abraham'a kaldı ve yaşamı süresince bu servetini genişletti. Venedik, Avusturya hakimiyeti altındayken Ritter unvanı aldı. Venedik tekrar İtalya'nın kontrolüne geçince, bir Venedik vatandaşı olarak bazı İtalyan hayır kuruluşlarına büyük miktarda bağışlarda bulundu. Bunun şerefine, Sardinya kralı Victor Emmanuel, kendisine ve ailesine ebediyen taşımak üzere kont unvanı verdi.

Kont Kamondo'nun Osmanlı İmparatorluğu'nda sıra dışı bir kariyeri vardı. Sultan Abdülmecid, Sultan Abdülaziz, Osmanlı sadrazamları ve bakanları üzerinde önemli etkileri oldu. Osmanlı Bankası kurulmadan önce Osmanlı hükûmetinin bankerliğini yaptı. Bâb-ı Âli'nin fermanıyla, bu zamana kadar yasak olan yabancı uyruklulara gayrimenkul edinme hakkının verilmesini sağladı.

Kamondo, diğer Yahudiler adına da önemli roller oynadı. İstanbul'da, İmparatorluk'taki Yahudiler için merkezi bir kurul kurdu ve hemen hemen devamlı olarak başkanlığını yaptı; cemaatin idari yönetiminde reformlar uyguladı; 1858'de fakir ve kalabalık olan Peri Paşa'da Kamondo Enstitüsü isimli bir eğitim enstitüsü kurdu. Bunu terzi ve ayakkabıcı dükkânları takip etti. Açtığı okul nedeniyle bu hayırsever kurucu, bazı fanatik hahamlar tarafından aforoz edildi; yine de 32 yıl boyunca Osmanlı hükûmetindeki Yahudi memurları eğitti.

92 yaşında Paris'te ölen Kamondo, vasiyeti üzerine Hasköy'deki Yahudi mezarlığından önce inşa ettirdiği anıt mezarda toprağa verildi.[3] Osmanlı hükûmeti, onun adına anma töreni düzenledi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The Encyclopædia Britannica, Vol.7, Edited by Hugh Chisholm, (1911), 3; Constantinople, the capital of the Turkish Empire...
  2. ^ Britannica, Istanbul 18 Aralık 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.:When the Republic of Turkey was founded in 1923, the capital was moved to Ankara, and Constantinople was officially renamed Istanbul in 1930.
  3. ^ "D-100'ün yanında harabeye dönmüş anıt mezar; Mermerleri bile İtalya'dan getirildi". Selçuk Eracun. NTV. 5 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Kasım 2021.