İçeriğe atla

Abraham Robinson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Abraham Robinson
Robinson 1970 yılında
Doğum6 Ekim 1918(1918-10-06)
Waldenburg, Alman imparatorluğu
Ölüm11 Nisan 1974 (55 yaşında)
New Haven, Connecticut, Amerika Birleşik Devletleri
Eğitimİbrani Üniversitesi, Londra Üniversitesi
Kariyeri
DalıMatematik
Çalıştığı kurumlarKaliforniya Üniversitesi, Los Angeles, Yale Üniversitesi, Toronto Üniversitesi
Doktora
danışmanı
Paul Dienes
Doktora öğrencileri
Etkilendikleri

Abraham Robinson (doğum ismi: Robinsohn;[1] d. 6 Ekim 1918 - ö. 11 Nisan 1974), özellikle standart dışı analizin geliştirilmesiyle tanınan bir matematikçidir. Matematiksel olarak titiz bir sistem sayesinde sonsuz küçükler ve sonsuz sayılar modern matematiğe yeniden dahil edildi. Robinson'un makalelerinin neredeyse yarısı soyut matematik yerine uygulamalı matematik üzerinedir.[2]

6 Ekim 1918 tarihinde Alman İmparatorluğu'nun Waldenburg kentinde (günümüzde Polonya'nın Wałbrzych şehri) güçlü Siyonist inançlara sahip Yahudi bir ailede dünyaya geldi. 1933'te İngiliz yönetimi altındaki Filistin Mandası'na göç etti ve burada İbrani Üniversitesi'nden birinci derece aldı. Robinson, II. Dünya Savaşı sırasında Naziler işgal ettiğinde Fransa'daydı ve kâh trenle kâh yaya olarak ülkeden kaçmayı başardı. Kaçışı sırasında üzerindeki Alman pasaportundan şüphelenen Fransız askerleri tarafından dönüşümlü olarak sorgulandı. Londra'dayken Özgür Fransız Hava Kuvvetleri'ne katıldı ve kendi kendine aerodinamik öğrenerek ve savaş uçaklarının kanatlarında kullanılan kanat profilleri konusunda uzmanlaşarak savaş çabalarına katkıda bulundu.

Savaştan sonra Robinson, Londra, Toronto ve Kudüs'te çalıştı ve çalışma hayatını 1962'de girdiği Los Angeles'daki Kalifornia Üniversitesi'nde sona erdirdi.

Model teorisindeki çalışması

[değiştir | kaynağı değiştir]

Matematiksel analiz ve soyut cebir ile ilgili problemleri çözmek için matematiksel mantık yöntemlerini kullanma yaklaşımıyla tanındı. Model teorisinin temel kavramlarının çoğunu tanıtmıştır.[3] Bu yöntemleri kullanarak, gerçek sayı sisteminin sonsuz ve sonsuz küçük sayıları içeren kendi kendine tutarlı standart olmayan modelleri olduğunu göstermek için biçimsel mantığı kullanmanın bir yolunu bulmuştur. Wilhelmus Luxemburg gibi matematikçiler, benzer sonuçların ultra filtreler kullanılarak elde edilebileceğini gösterdiler, bu da Robinson'un çalışmalarını formel mantık eğitimi almamış matematikçiler için daha erişilebilir hale getirdi. Robinson'un Non-standard Analysis adlı kitabı 1966'da yayınlandı. Robinson, matematiğin tarihi ve felsefesiyle güçlü bir şekilde ilgileniyordu ve sık sık, sonsuz küçük sayılar kavramını açıkça ifade etmeye çalışan ilk matematikçi olan Gottfried Leibniz'in düşünce yapısına sahip olmak istediğini belirtiyordu.

UCLA'dayken meslektaşları, onun her düzeydeki doktora öğrencilerine uygun zorlukta projeler bularak onları barındırmak adına gerçekten çok çalışan bir kişi olarak hatırlıyorlar. Yale Üniversitesi tarafından da ona bir davet gönderildi. Önce biraz çekimser kaldı ancak 1967'de oraya taşındı. 1973 baharında Institute for Advanced Study'nin bir üyesi oldu.[4] 1974'te pankreas kanserinden öldü.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ O'Connor, John J.; Robertson, Edmund F., "Abraham Robinson", MacTutor Matematik Tarihi arşivi 
  2. ^ "Robinson biography". www-history.mcs.st-and.ac.uk. 31 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Temmuz 2016. 
  3. ^ Hodges, W: "A Shorter Model Theory", sayfa 182. CUP, 1997
  4. ^ "Abraham Robinson, Institute for Advanced Study". 19 Aralık 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2017. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]