Abigail ve Brittany Hensel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Abigail ve Brittany Hensel
Doğum Abigail Loraine Hensel
Brittany Lee Hensel

7 Mart 1990 (1990-03-07) (29 yaşında)
Carver County, Minnesota, ABD
İkamet New Germany, Minnesota, ABD
Ebeveyn(ler) Patty ve Mike Hensel
Akraba(lar) Dakota (erkek kardeş)
Morgan (kız kardeş)

Abigail "Abby" Loraine Hensel ve Brittany "Britty" Lee Hensel (d. 7 Mart 1990), disefalik yapışık ikizler. İkizlerin kafaları ayrı olmasına rağmen vücutları tektir. Dış görünüm itibarıyla simetrik tek bir vücuda sahip görünen ikizlerin göğüs kafesleri tek ve gövdeleri tek bir pelvise bağlıdır. Bununla birlikte kalp, akciğerler gibi hayati organlar ve omurga, omurilik, mide gibi organlar ise çifttir. İkizler kendi tarafındaki vücut yarılarını kontrol etmektedirler. Sağdaki kol ve bacak ile soldaki kol ve bacak ikizler tarafından ayrı ayrı kontrol edilmektedir. Buna rağmen koordineli bir şekilde hareket edebilmektedirler.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Abigail ve Brittany Hensel, Carver County, Minnesota'da, bir hemşire olan Patty ve bir marangoz ve bahçıvan olan Mike Hensel çiftinin kızları olarak doğdular. İkizlerin Dakota isminde bir erkek kardeşleri ve Morgan isminde bir de kız kardeşleri vardır.

Ayrılma durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

İkizlerin doğumundan sonra doktorların ayırma işleminin ciddi ölüm riski taşıdığını söylemeleri üzerine, ebeveynleri ayırma seçeneğini reddettiler. Kızların büyümeye başlaması ile yürüme ve diğer meziyetleri yapabildiğini gören ebeveynleri daha sonra ayrılmamaları yönünde verdikleri kararı desteklediler.[1]

Organ dağılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Abigail ve Brittany, vücutlarının üst kısmında ayrı ayrı organlara sahipken göbek seviyesinin altında ise ortak organlara sahiptirler. Bunun bir istisnasını omurilik oluşturur.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Wallis, Claudia (25 Mart 1996). "The Most Intimate Bond". TIME. Erişim tarihi: 23 Aralık 2011. 
  2. ^ "Abigail and Brittany Hensel: an extraordinary bond | Mail Online". London: Dailymail.co.uk. 31 Aralık 2006. Erişim tarihi: 23 Aralık 2011. 
  3. ^ "yapisik-ikizler-abigail-ve-brittany". 1 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]