Abdominoplasti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Abdominoplasti cerrahisi sonrası umblikus (göbek deliği) rekonstrüksiyonu. Orijinal göbek cerrah tarafından oluşturulan yeni bir deliğe dikilir.

Abdominoplasti veya " karın germe ", karnı daha ince ve daha sağlam hale getirmek için uygulanan kozmetik cerrahi bir prosedürdür. Ameliyat, karın duvarı kasını ve fasyasını sıkılaştırmayı, fazla cilt ve yağ dokusunun orta ve alt karın bölgesinden çıkarılmasını içerir. Bu tip cerrahi işleme genellikle hamilelik veya büyük kilo kaybından sonra gevşek veya sarkan dokuları olan hastalar ihtiyaç duyar.

Prosedürler[değiştir | kaynağı değiştir]

Abdominoplasti operasyonları kapsam olarak değişmektedir ve sıklıkla kategorilere ayrılmaktadır. Ameliyatın boyutuna bağlı olarak, tam bir abdominoplasti 1 ila 5 saat sürebilmektedir. Kısmi abdominoplasti (mini abdominoplasti) 1 ila 2 saat arasında tamamlanabilir.

Tam abdominoplasti[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel olarak, tam abdominoplasti şu adımları takip eder:

 1. Kasık bölgesinin hemen üzerinde boydan boya bir kesi yapılır.
 2. Göbek etrafına, göbeği çevredeki deriden kurtarmak için başka bir kesi yapılır.
 3. Kaslar ve sıkılaştırılacak fasyaları ortaya çıkarmak için cilt karın duvarından ayrılır. Kas fasya duvarı dikişlerle sıkılaştırılır.
 4. Liposuction genellikle karın bölgesini şekillendirmek için kullanılır.
 5. Pansuman ve bazen bir korse uygulanır ve ameliyat bölgesindeki fazla sıvı drenler yardımıyla uzaklaştırılır..

Kısmi abdominoplasti[değiştir | kaynağı değiştir]

Kısmi (veya mini) abdominoplasti aşağıdaki gibi ilerler:

 1. Daha küçük bir kesi yapılır.
 2. Alt karın cildi ve yağı, kas fasyasından daha sınırlı bir şekilde ayrılır. Cilt gerilir ve fazla cilt çıkarılır.
 3. Bazen göbek aşağıdaki kastan ayrılır ve göbek deliği karın duvarıyla aşağı doğru kaydırılır.
 4. Bazen karın kas fasya duvarının bir kısmı sıkılaştırılır.
 5. Liposuction genellikle geçiş bölgesini konturlamak için kullanılır.
 6. Flep tekrar yerine dikilir.

Genişletilmiş abdominoplasti[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzatılmış abdominoplastide, tam abdominoplastiye ek olarak lateral germe de yapılır. Ortaya çıkan skar arka aksiller çizgiden geçer (açık ellerinizi kalçalarınıza yerleştirirken, başparmaklar arka aksiller çizgi boyunca uzanır.) Operasyon, tam bir abdominoplastinin sağladığı tüm karın hatlarını yapar ve üst yanal bölgenin konturunu yumuşatmanın yanı sıra, bel bölgesinde daha düzgün bir geçiş oluşturur.

Yüksek lateral gerimli karın germe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu teknik, dört buçuk saatten biraz daha uzun süren gelişmiş bir tekniktir. Geleneksel abdominoplasti, kasları dikey bir çizgide sıkılaştırır. Yüksek lateral gerimli abdominoplasti olarak bilinen bu yeni yöntemde, dikey pilikasyona ek olarak, kaslar yatay olarak da pilike edilir. Bu teknikle nihai sonucun daha iyi olacağı ön görülmektedir.

Yüzen abdominoplasti veya FAB tekniği[değiştir | kaynağı değiştir]

Genişletilmiş mini abdominoplasti olarak da bilinen bu yeni teknik, göbek deliğinin etrafında kesi oluşturulmadan daha küçük bir kesi ile sıkılaştırmaya ve şekillendirmeye izin verir. Bu daha küçük kesi sayesinde fazla deri çıkarılır ve göbek deliği geçici olarak çıkarılır ve bu işlem sırasında kasların üzerinde yüzer. Kaslar sternumdan kasık bölgesine kadar sıkılaştırılır ve yeniden şekillendirilir. Cilt daha sonra gerilir ve göbek deliği yeniden yerine adapte edilir veya istenirse bir-iki cm aşağı doğru hareket ettirilir. İstenen sonuçları elde etmek için liposuction da uygulanabilir.

Çevresel abdominoplasti[değiştir | kaynağı değiştir]

Çevresel abdominoplasti, uzatılmış bir abdominoplasti artı bir kalça kaldırmadır. Ortaya çıkan iz, vücudu 360 derece dolaşır ve operasyona kemer lipektomi veya alt vücut kaldırma da denir. Bu operasyon, büyük kilo kaybı geçiren hastalar için en uygun olan yöntemdir.

Kombine prosedürler[değiştir | kaynağı değiştir]

Abdominoplasti, kalça, uyluk ve popo kontürünü sağlayabilmek için liposuction ile kombine edilebilir.

Liposuction ile meme küçültme veya meme dikleştirme ile, bazen de Histerektomi esnasında yapılabilir. Abdominoplasti ile birlikte yapılan meme şekillendirme prosedürleri için "anne estetiği" popüler bir isim olarak kullanılmaktadır.

İyileşme[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tedavi edilecek probleme, cerrahi tekniklere ve diğer faktörlere bağlıdır. Bir ila dört hafta sürebilir ve hastalara bu iyileşme süresinin en az bir kısmını işten uzakta geçirmeleri önerilir.
 • Bu süre zarfında ağır kaldırmaktan kaçınılması gerekir.
 • Başlangıçta morarma ve konforsuzluk olabilir.
 • Destekleyici bir karın korsesi veya bası giysisi şişmeyi/morarmayı en aza indirebilir ve ameliyat bölgesini destekler. Bu giysiler aynı zamanda ameliyat bölgesindeki cildin yeni şekline uyum sağlamasında da etkilidir.
 • Hastalara ameliyattan önce ve ayrıca iyileşme döneminde bir ay veya daha uzun süre boyunca tüm nikotin formlarından kaçınmaları tavsiye edilir.
 • Tam iyileşme 3-6 ay sürer, daha sonra yara izleri daha da azalır. Yara izleri ilk başta kırmızı ve belirgin görünebilir, ancak uygun bakım ile ince, gümüşi bir çizgiye dönüşürler.

Riskler[değiştir | kaynağı değiştir]

Abdominoplasti ciddi veya hayati tehlike oluşturabilecek bazı riskler taşır. Böyle bir prosedüre girmeye karar verirken, faydaların potansiyel riskler ve komplikasyonlarla karşılaştırılması önerilir. Bu nedenle, tüm hastalar maruz kaldıkları tüm riskler hakkında bilgilendirilmelidir. Bununla birlikte, nadir durumlarda ciddi komplikasyonlar ortaya çıkar ve bunlar arasında trombüs oluşumu, emboli, kardiyak ve pulmoner komplikasyonlar veya enfeksiyon bulunur.

Enfeksiyon ve trombüs oluşumu abdominoplastiden sonra ciddi potansiyel risklerdir, ancak nadiren görülürler. Enfeksiyon genellikle antibiyotik ve drenaj ile tedavi edilir. Hastalara, trombüs gelişme risklerini en aza indirmek için ameliyattan sonra mümkün olan en kısa sürede hareket etmeleri önerilir. Pulmoner emboli, kalp krizi veya inme, ameliyattan sonra hareketsizliğe bağlı olarak herhangi bir ameliyattan sonra ortaya çıkabilen, kalbe, akciğere veya beyne gidebilen kan pıhtıları ile sonuçlanabilen çok nadir komplikasyonlardır. Bu nedenle, pulmoner emboli "karın germe" işleminden sonra ciddi bir risktir ve ortaya çıkarlarsa, genellikle ameliyattan sonraki üç hafta içinde ortaya çıkarlar, ancak daha yaygın olarak ameliyattan sonraki 72 saat içinde ortaya çıkarlar.

Komplikasyonlar ortaya çıkarsa, genellikle iyileşme sürecini geciktirir. Nadir durumlarda, potansiyel bir komplikasyonu düzeltmek için başka bir ameliyat gerekir. Deri nekrozu, ölü cildin deri grefti ile değiştirilmesi gerektiğinden başka bir prosedür gerektirebilecek komplikasyonlardan biridir. Nekroz son derece nadir olmakla birlikte, sigara içenlerin cilt nekrozu geliştirme riski artar. Nikotin kullanımını durdurmak ve ameliyattan birkaç hafta önce ve birkaç hafta sonra sigara içmemek vücutta sigaranın etkilerini azaltır ve komplikasyonsuz iyileşme şansını artırır.

Abdominoplasti sonrası daha sık karşılaşılan sorunlardan biri, drenler çıkarıldıktan sonra cildin altında sıvı toplanmasıdır. Cerrah sıvıyı bir iğne ile aspire edebilir. Drenaj bir ay içinde durur ve nihai sonucu etkilemez.

Abdominoplastiden kaynaklanan ameliyat izleri uzun, görünüm olarak büyük ve kalıcıdır. Yara izinin boyutu, kesilen cilt miktarına, ameliyat için kullanılan tekniklere, cerrahın becerilerine ve vücudun iyileşme yeteneğine bağlıdır. Bu yara izi görünür olsa da, genellikle mayo hattının altına yerleştirilir, böylece kıyafetlerle kapatılır. Yara izlerinin düzleşmesi ve belirginliğinin azalması normalde dokuz ay ila bir yıl sürer.

Abdominoplasti için olası riskler:

 • Kanama
 • Sıvı birikimi (Seroma)
 • Kötü yara iyileşmesi
 • Cilt kaybı
 • Uyuşma veya cilt hissindeki diğer değişiklikler
 • Anestezi komplikasyonları
 • Ciltte renk değişikliği ve/veya uzun süreli ödem
 • Cildin derinlerinde bulunan yağ dokusu ölebilir (yağ nekrozu)
 • Majör yara yeri ayrışması
 • Asimetri
 • Cildin tekrarlayan gevşekliği
 • Devam edebilecek ağrı
 • Bacaklarda kalıcı şişlik
 • Sinir hasarı
 • Revizyon cerrahisi olasılığı
 • Hematom (vakaların% 3 ila 4'ünde ortaya çıkabilir)
 • Keloid (ağır yara izi)
 • Dikiş ayrışması
 • Görünür skar
 • Ölüm

İlgili prosedürler[değiştir | kaynağı değiştir]

Liposuction, vücut hatlarını düzeltmek için yağların insan vücudundan uzaklaştırıldığı bir ameliyat yöntemidir.[1] Liposuction kilo verdirme amacıyla uygulanan bir prosedür değildir. Kanıtlar zayıflama amacıyla yapılan liposuction ameliyatından sonra ortalama iki ay içinde sonuçlarda gerileme olduğunu göstermiştir.[2] Ciddi komplikasyonlar arasında bunlarla sınırlı olmamakla birlikte ölüm, derin ven trombozu, organ perforasyonu, kanama ve enfeksiyon bulunur .[3] Emilen yağ hücreleri kalıcı olarak yok olurken, birkaç ay sonra vücut yağ miktarı genellikle tedaviden önceki seviyeye geri döner.[4] Yağ tedavi edilen bölgeye az miktarda geri dönerken, yağın çoğu karın bölgesinde tekrar meydana gelir. Viseral yağ - iç organları çevreleyen yağ - miktarı artar ve bu durum diyabet, inme ve kalp krizi gibi yaşam kısaltıcı hastalıklarla bağlantılıdır.[4]

Vücut şekillendirme, vücudun şeklini ve yapısını iyileştirmek amacıyla farklı bölgelerine yapılan plastik cerrahi prosedürleridir. Büyük kilo kaybına uğramış kişiler için yaygın bir işlemdir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda yapılabilir.

Meme küçültme veya küçültme mamoplastisi, büyük memeleri olan kadınlarda ve jinekomastiden muzdarip erkeklerde memenin yeniden boyutlandırılmasında kullanılan kozmetik cerrahidir. Bu tip cerrahi, büyük memelere sebebiyet veren hipertrofi olarak da bilinen durumu tedavi etmek için yapılır. Bu durum genellikle her iki memede de görülür ve genellikle ergenlikte veya hemen sonra gelişir.

Mastopeksi olarak da adlandırılan meme dikleştirme, fazla cildin uzaklaştırıldığı ve meme dokusunun sıkıştırılarak dikleştirilmesini sağlayan cerrahi prosedürdür. Mastopeksi de diğer ameliyat türlerinde olduğu gibi belirli derecede risk taşır.

Histerektomi bazen abdominoplasti ile beraber yapılabilir. Histerektomi uterusun çıkarılması prosedürüdür ve tam (rahim gövdesi, fundus ve serviksin çıkarılması) veya kısmi (sadece uterus gövdesinin cerrahi olarak çıkarılması) olabilir. Bu prosedür normal olarak jinekologlar tarafından gerçekleştirilir ve en yaygın jinekolojik ameliyatlardan biridir. Bu tip cerrahi, bazı iyi huylu tümörleri, yumurtalık kanserlerini, rahim veya serviks kanserlerini, adenomyozis'i tedavi etmek için kullanılır (ancak endometriozis değil). Ayrıca trans erkeklerde de cinsiyet değiştirme prosedürleri içerisinde de yapılır.

Resim Galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Dixit, VV; Wagh, MS (May 2013). "Unfavourable outcomes of liposuction and their management". Indian Journal of Plastic Surgery. 46 (2): 377–92. doi:10.4103/0970-0358.118617
 2. ^ Seretis, Konstantinos; Goulis, Dimitrios G; Koliakos, Georgios; Demiri, Efterpi (2015). "Short- and Long-Term Effects of Abdominal Lipectomy on Weight and Fat Mass in Females: A Systematic Review". Obesity Surgery. 25 (10): 1950–8. doi:10.1007/s11695-015-1797-1
 3. ^ Tierney (Aralık 2011). "Safety of tumescent and laser-assisted liposuction: review of the literature". Journal of Drugs in Dermatology. 10 (12). ss. 1363-9. 22 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ocak 2020. 
 4. ^ a b Hernandez (2011). "Fat Redistribution Following Suction Lipectomy: Defense of Body Fat and Patterns of Restoration". Obesity. 19 (7). ss. 1388-95.