Abdirahman Mohamud Farole

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Abdirahman Mohamud Farole

Abdirahman Mohamud Farole (d. 6 Haziran 1945, Eyl, Somali), Somalili bir politikacı. Puntland'ın dördüncü ve şimdiki başkanıdır. Somalicenin yanı sıra, akıcı şekilde Arapça, İtalyanca ve İngilizce konuşabilmektedir.

Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Lübnan'da Beyrut Uluslararası İstatistik Enstitüsü İstatistik Bölümünde Diploması aldı. 1985 yılında, Farole Mogadişu'da Somali Ulusal Üniversitesi Ekonomi ve Ticaret lisansını tamamladı. Albany'de New York Devlet Üniversitesi'nde okudu. Sonra 2005 yılında, Avustralya'da La Trobe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Diplomasını aldı.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Farole, Hargeisa ve Berbera'da üst düzey bir yönetici olarak çalıştı ve Somali Merkez Bankası yabancı ve uluslararası bölümlerinde üst düzey bir denetçi / bölüm yöneticisi olarak görev yaptı. 1970-1986 yıllarında Ticari ve Tasarruf Bankası Genel Müdürü oldu.

Abdullahi Yusuf Ahmed'in altında Somali kuzeydoğu Puntland eyaletinin Maliye Bakanı olarak ve 1990'larda Nugaal bölge valisi olarak görev yaptı. Daha sonra Mohamud "Adde" Muse Hersi, Puntland eski başkanı bölgesel hükümette Bakan Planlama olarak görev yaptı.

Devlet başkanlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Farole, Puntland bölgesinin 2008-2009 başkanlık seçimlerinde aday olarak kendini sunmak için Avustralya'dan Somali'ye döndü. 2009 yılı Ocak ayında, Puntland'ın dördüncü başkanı olmak için görevdeki Cumhurbaşkanı Muse dahil olmak üzere diğer dokuz adayı yendi.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ocak 2011'de, Farole, çok sayıda idari ve sosyal reformlar ve girişimler yaptığı için çeşitli Somali medyası tarafından 2010 Yılınının kişisi olarak seçildi.