ARA Moreno

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tarafından Moreno gösterimi Oscar Parkes 1912

ARA Moreno [upper-alpha 1], Amerikan Donanması Gemi İnşa Şirketi tarafından Arjantin Donanması ( Armada de la República Argentina ) için tasarlanan bir Dretnot . Adını Mariano Moreno, Arjantin, ilk bağımsız hükümetinin önemli bir üyesi Birinci Meclis (Primera Cunta) aldı, Moreno Rivadavia sınıfından ikinci dreadnought oldu.

Arjantin, Brezilyalı deniz inşaat programına yanıt olarak Moreno ve tek kardeş gemisi Rivadavia emrini verdi. Yapımları sırasında, iki Dretnot, Birinci Dünya Savaşı'na katılan bir ülkeye iki zırhlıyı satan Arjantin'i içeren çok sayıda söylentiye maruz kaldı, ancak bunların yanlış olduğu kanıtlandı. Moreno, Mart 1915'te tamamlandıktan sonra, deniz denemeleri sırasında Arjantin'e teslimini Mayıs 1915'e erteleyen bir dizi motor problemi yaşandı. Sonraki on yıl, Arjantin Donanması Birinci Bölümü'nün bir parçası olarak Puerto Belgrano'da bulunan gemiyi 1924 ve 1925'te kapsamlı bir tamir için ABD'ye yelken açmadan önce gördü. 1930'larda gemi, İkinci Dünya Savaşı patlak verene kadar Brezilya, Uruguay ve Avrupa'ya diplomatik yolculuklarla işgal edildi. Bu süre zarfında Moreno, Arjantin tarafsız olduğu için çok az istihdam edildi. 1949'da hizmet dışı bırakıldı. Moreno, 1957'den itibaren Japonya'da hurdaya çıkarıldı .

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


Kaynak hatası: <ref> "upper-alpha" adında grup ana etiketi bulunuyor, ancak <references group="upper-alpha"/> etiketinin karşılığı bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)