AIM-120 AMRAAM

Vikipedi, özgür ansiklopedi
15.53, 26 Şubat 2016 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16729255 numaralı sürüm (→‎top: düzeltme AWB ile)
AIM-120 AMRAAM (ABD'deki Ulusal Havacılık ve Uzay Müzesinde sergilenirken)

AIM-120, savaş uçaklarından fırlatılan yeni nesil bir orta menzilli havadan havaya füzedir.

1980'lerin sonunda ABD'de geliştirilmiş olan bu radar güdümlü füze ABD envanterindeki en öldürücü havadan-havaya füzedir. (Advance Medium Range Air to Air Missile) BVR (beyond visual range) görüş ötesi kapasiteli olup her hava ortamında kullanılmak üzere dizayn edilmiştir. AMRAAM süpersonik, havadan havaya , kendi önlemesini yapan aktif radar izlemesi ile hedef izler. Aktif (kendi başına) yarı aktif (uçak radarından bilgi alarak) olarak kullanılabilir. 340 poundluk katı yakıt kapasitesiyle 4 mach hızında yaklaşık 72 km üzerinde bir menzile sahiptir. Uzun menzilli takiplerde AMRAAM kendi güdüm mekanizmasıyla hedefe kilitlenirken data link vasıtasıyla uçak radarından gelen bilgilerle hedef malümatını yeniler. Hedef kendi monopulse radar menziline geldiğinde terminal moduna geçer. Elektronik karıştırma uygulandığında "Home-on-jam " karıştırmanın merkezine yönlenme kabiliyeti vardır. AIM-7 SPARROW füzesinin daha gelişmişi olarak düşünülebilir.

AIM 7 için füze atıldıktan hedefe vuruncaya kadar mevcut radar kilidinin kırılmaması gerekirken AMRAAM da bu belli bir menzilden sonra kendi radarı görevi devraldığından daha farklı ve yeteneklidir. AMRAAM füzelerinin burnunda hedefe kilitlenen bir radar vardır. Bu radar F-16'nın radarından küçük olduğu için hedefi uçağın radarı kadar uzağa izleyemez. Bu yüzden önce F-16 radarı hedefi bulur ve füzeyi füzenin küçük radarının hedefi yakalayabileceği en yakın noktaya güdümlendirir. Füze bu noktaya gelince özerkleşir ve F-16'dan başka yardım almadan hedefe güdümlenir. AIM-120'nin A, B, RB 99 ve C modelleri mevcuttur. Tüm Dünyada 20 ülke envanterinde yer alan bu füzeden HvKK envanterinde 176 adet A ve 138 adet de B modelinden olmak üzere yaklaşık 314 AIM-120 AMRAAM füzesi bulunmaktadır. Bu füzelerin AIM-120 C modelinden Türkiye 107 adet satın almak için ABD'ye başvuruda bulunmuştur. ABD kaynaklarının açıkladığı bilgilere göre eğer satış gerçekelşirse ve satış içerisindeki tüm opsiyonlar kullanılırsa satışın toplam tutarının yaklaşık 157 milyon ABD dolarını bulabileceği ifade edilmektedir. AIM-120 F-16, F-4, F-15, F/A-18, F/A-22, F-35 JSF, EuroFighter, Harrier, Tornado, JAS-37 ve JAS-39 uçaklarında kullanılmaktadır.