Aşina Po-luo-men

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aşina Po-luo-men
Çince: 阿史那婆羅門
Göktürk tigini
Doğum610
Ölüm27 Mayıs 651
Defin20 Haziran 651
Pa-yüan
HanedanAşina
Babasıİl Kağan
DiniTengricilik
MeslekSubay

Aşina Po-luo-men, Doğu Göktürk Kağanlığı'nın son kağanı İl Kağan'ın oğludur. Kendisi ile ilgili bilgiler herhangi bir kaynakta yer almaz. Ancak Çin'in Hsi-an Mezar Yazıtları Müzesi tarafından 2005 yılının ekim ayında Hsi-an şehrinin doğu yakasında, Aşina Po-luo-men'in mezar yazıtı bulunmuştur. Kendisi ile ilgili tüm bilgiler bu mezar yazıtında yer almaktadır.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşina Po-luo-men, 610 yılında dünyaya gelmiştir. Babası İl Kağan'ın hangi eşinden doğduğu bilinmemektedir. Babası İl Kağan'ın esir alınıp, Çin'in başkenti Çangan'a getirildiği 29 Mart 630 tarihinde babası ile birlikte Tang Hanedanlığı'na teslim oldu. Onun çalışkanlığı ve saygılılığı gibi güzel namları imparatorluk sarayına kadar ulaştı. Bunun üzerine Aşina Po-luo-men, saray muhafız ordusu Sağ Tun Alayı'nın bir subayı olarak görev aldı. Üst düzey bir komutan değildi ve rütbesi de terfi ettirilmedi. Ölünceye kadar bu görevinde kaldı. Aşina Po-luo-men, 27 Mayıs 651 tarihinde, 41 yaşında iken hastalığa yakalandı ve görevinin başındayken öldü. Ölümünden sonra Tang imparatoru ailesine taziye mektubu gönderdi. Aşina Po-luo-men 20 Haziran 651 tarihinde Pa-yüan'de defnedildi.

Kişiliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Mezar yazıtında Aşina Po-luo-men ile ilgili şu ifadeler yer almaktadır:

Ne kadar büyük bu kişi; O vefalı ve dürüsttür, kendi hareketine hakimdi. O ezelden gayretli, yılmaz ve sadakatliydi, soğuk ve sıcaklara (her türlü zorluğa) dayanıklıydı. O, kabiliyeti ve zekâsı tanındıktan sonra imparatorun takdirini alarak onurlandırılmıştı. Merhumun vefatı uzaklarda duyuldu, ruhu bütün ülkeye ulaştı. O ayrıldı, şanlı ve şanslı kaderinden. Sonsuza dek kabrinde yas tutulacaktır.