İçeriğe atla

Aşil'in kalkanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kalkanın Angelo Monticelli tarafından yorumlanan tasarımı, Le Costume Ancien ou Moderne, 1820 civarı.

Aşil'in kalkanı, Aşil'in Hektor ile olan savaşında kullandığı kalkandır. Daha çok Homeros'un İlyada'sının Kitap 18 bölümündeki bir pasajda tanımlanır. Kalkan üzerindeki karmaşık detaylara sahip görüntüler, kalkanın önemi hakkında birçok farklı yoruma ilham vermiştir fakat bu konuda kesin bir yanıt mevcut değildir.

Şiirde Aşil, Patroklos'a Akha ordusunu savaşa götürmesi için kalkanını ödünç verir. Sonuç olarak Patroklos, Hektor tarafından savaşta öldürülür ve Aşil'in kalkanı vücudundan çıkarılır ve Hektor tarafından ganimet olarak alınır. En iyi arkadaşının kaybı (çoğu kez ruh eşi olarak adlandırılır) Aşil'in savaşa dönmesine neden olur ve bu yüzden bir nemf olan annesi Thetis, Tanrı Hephaistos'tan oğluna yedek kalkan sağlamasını ister. Hephaistos mecbur kalır ve muhteşem dekoratif görüntülere sahip bir kalkan oluşturur.

Homeros'un kalkanı tanımlaması, antik Yunan şiirinde bilinen ilk ekfrasis örneğidir; ekfrasis, görsel bir sanat eserinin dramatik ve grafik tasviridir.

Tanımlanışı

[değiştir | kaynağı değiştir]

Homeros, yeni kalkanın ayrıntılı bir tasvirini yapar:

  1. Dünya, gökyüzü ve deniz, güneş, ay ve takımyıldızları.
  2. "İnsanlarla dolu iki güzel şehir": birinde düğün ve bir hukuk davası var; diğer şehir ise kavga eden bir ordu tarafından kuşatılmış ve kalkan bir pusuyu ve bir savaşı gösterir.
  3. Üçüncü kez sürülmüş bir alan.
  4. Hasadın biçildiği bir kralın mülkü.
  5. Üzüm toplayıcılar ile bir bağ.
  6. Bir "düz boynuzlu sığır sürüsü": lider boğa, çoban ve köpeklerinin def etmeye çalıştığı bir çift vahşi aslan tarafından saldırıya uğrar.
  7. Bir koyun çiftliği resmi.
  8. Genç erkeklerin ve kadınların dans ettiği bir dans pisti.
  9. Okyanusun (Okeanos) büyük akışı.