Aşırı yüksek frekans

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Addbot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 02.29, 18 Mart 2013 tarihli sürüm (Bot: Artık Vikiveri tarafından d:q570342 sayfası üzerinden sağlanan 22 vikilerarası bağlantı taşınıyor)

Aşırı yüksek frekans (İngilizce: Extremely high frequency), EHF en yüksek radyo frekans bandıdır. EHF 30 ila 300 gigahertz aralığında bir frekanstır. Bu bandın dalga boyu 1 ila 10 milimetre olduğundan milimetre bandı veya milimetre dalgası olarak da isimlendirilip, MMV veya mmW olarak kısaltılır.

Düşük dalga boylu bantlarla kıyaslandığında, bu banttaki karasal radyo sinyalleri atmosferik ortamda zayıflaması aşırı eğimli olduğundan uzun mesafelerde kullanımı çok azdır. Özellikle 57 ile 64 Ghz arası frekansların havadaki oksijen moleküllerinden dolayı rezonansa uğrar ve genellikle zayıflar.

  • 60GHz bandında WPAN uygulaması: henüz araştırma aşamasındaki bu bantta birkaç Gb/s hızında kablosuz ev içi iletişim olanağı mevcuttur. Bu hıza ileride HDTV (High Definition - yüksek çözünürlüklü TV) uygulamalarında ihtiyaç duyulacaktır.
  • 77GHz Otomobil RADARI: Çarpışma önleyici Radar sistemlerinden bazıları bu frekansta çalışmaktadır.
  • >100GHz görüntüleme sistemleri: Bir duvarın arkasını görüntüleme veya elbiselerin altını görüntüleme vb. türü sistemler bu frekanslarda çalışmaktadır.