İçeriğe atla

Açık Arşiv Girişimi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Açık Arşiv Girişimi (Open Archives Initiative (OAI)) yazılı arşiv bilgilerinin teknik birliktelik standartlarını geliştiren ve paylaşımların artmasını hedefleyen bir organizasyondur.[1] Bu dijital içerik (dijital kütüphaneler) içeren arşivler (Kurumsal arşivler) için bir "düşük bariyer birlikte çalışabilirlik çerçevesi" inşa etmeye çalışır. Bu, servis sağlayıcılarının veri sağlayıcılarından metadata sağlamasını kolaylaştırır. Bu meta çoğunlukla farklı veri setleri birleştirerek, "katma değerli hizmetler" sağlamak için kullanılır

OAI açık erişimli yayın hareketiyle ilişkili mevcut akademik dergi, gibi bilimsel iletişimi yapmak, e-baskı arşivlerine erişimi arttırmak için teknolojik çerçeve ve birlikte çalışabilirlik standartlarının geliştirilmesi yer almıştır. Ilgili teknoloji ve standartları bilimsel yayıncılık ötesinde geçerlidir.

Open Archives Initiative Protocol for Metadata Harvesting (OAI-PMH) sürüm 2.0 belirtilen OAI teknik altyapı, veri sağlayıcıları meta ortaya çıkarmak için bir mekanizma tanımlar. Bireysel arşivleri Dublin Core, bu amaç için belirlenen ortak bir metadata kendi meta Haritayı Bu protokol zorunlu. OAI standartları ortak bir yol içerik sağlamak için izin ve bu standartların bir parçası içeriği Dublin Core formatında öğeleri açıklar meta olmasıdır. OAI-CEVHERİ açıklama ve Web kaynaklarının toplamalardan alışverişi için standartları tanımlar.

Girişim mali desteğini; Andrew W. Mellon Foundation, Coalition for Networked Information, Digital Library Federation, National Science Foundation, Alfred P. Sloan Foundation ve buna benzer organizasyonlardan almaktadır.[1]

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ a b "Open Archives Initiative -> About OAI". 25 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ekim 2015.