Zeitgeist Hareketi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
21.47, 6 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24344167 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
Zeitgeist Hareketi
Zeitgeist hareketi logosu
URL TheZeitgeistMovement.com
Site türü Toplumsal hareket
Kayıt seçimli
Kullanılabilir dil(ler) 31 dilde yayın
Başlama tarihi 18 Ağustos 2008

Zeitgeist Hareketi, insanların sosyal kaygıları ve genel iyilikleri için bilimsel yöntem kullanılarak, büyük bir sosyal kalkınmayı savunan, dünya çapında bir harekettir. Hareketin ana hedeflerinden birisi modern küresel halkın para-bazlı ekonomiden kaynak bazlı ekonomiye geçmesidir.

Hareket aynı zamanda, toplumsal değişme isteyen bir topluluk olan Venüs Projesi'nin[1] (bir endüstriyel tasarımcı ve toplum mühendisi olan Jacque Fresco'nun hayat boyu çalışması) desteğini almıştır.[2]

Hareketin 16 Mayıs 2009 itibarıyla yaklaşık yarım milyon üyesi vardır.[3]

Zeitgeist Hareketi belgesel filmi Peter Joseph tarafından üretilip, internette yayınlanmasından sonra adlandırılmıştır. 2007'de Zeitgeist: The Movie (Zeitgeist: Film) ve 2008'de Zeitgeist: Addendum (Zeitgeist: Ek) yayınlanmıştır. Üçüncü film 2011'de yayınlanan Zeitgeist Moving Forward'tır (Zeitgeist: İleriye Hareket). Peter Joseph bunun konularının insan davranışları, teknoloji ve akılcılık olacağını ifade etmiştir.[4] Genel olarak bütün filmler para bazlı ekonomiden doğan sosyal problemlerden bahsetmekte ve mümkün çözümler önermektedir.

Kaynak bazlı ekonomi

Kaynak bazlı ekonomi, Jacque Fresco tarafından ortaya konulan, tüm mal ve hizmetlerin; para, kredi kartı, barter veya borcu yaratan diğer bir sistem olmaksızın, karşılanması amacı ile çevre ile uyum içinde sosyoekonomik bir sistem yaratma amaçlı ekonomi modelidir. Bu sistemde tüm kaynakların tüm insanların kullanımına eşit olarak dağıtılması ve bir grubun kaynaklar üzerinde egemenliğinin olmaması amaçlanmaktadır. Para bazlı sistemin kullanımında kaynakların heba edildiği, dünya üzerindeki kaynakların kullanımı ile para ilişkisinin insanlığa fayda getirmediği belirtilmektedir.[5]

Aktiviteler ve yayınlar

Zeitgeist Medya Festivali

Zeitgeist Medya Festivali, her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen ve dünyanın çeşitli yerlerinden gelen sanatçıların daha iyi bir dünya yaratma amacı ile bir araya geldiği festivalin ismidir. 2011 yılı bu festivalin ilk yılıdır, hareketin savunucuları tarafından kültürel bir alışkanlık haline getirilmesi amaçlanmaktadır.[6]

Zeitgeist Günü

Wall Street'i İşgal Et eylemleri sırasında bir adam Zeitgeist ile ilgili eserleri gösteriyor, Kasım 2011

Zeitgeist Hareketi Mart'ın 15'ini Zeitgeist günü olarak belirlemiştir. Bu günde hareket ilgili kişilerle bilgi öğrenmek ve paylaşmak için yerel toplantılar yapmaktadır. 2008'de bu günde dünyanın 70 ülkesinde 1800 etkinlik yapılmıştır.[7] İlk toplantı 15 Mart 2009'da yapılmış olup, ikinci toplantı 13 Mart 2010'da gerçekleştirilmiştir. Toplantılarda gruplar birbirleriyle hareket ile ilgili bilgi değişimi içine girmişlerdir. Üçüncü toplantı 13 Mart 2011'de gerçekleştirilmiştir. 12 Mart 2011'de Los Angeles Konferans Merkezi'ndeki toplantıya Michelle Rodriguez'de katılmış ve destek vermiştir.[8]

Yeni Zelanda Projesi

Otomatikleştirilmiş üretim

Zeitgeist Hareketi tarafından, Yeni Zelanda'da paraya dayalı olmayan bir toplum kurma hareketidir. Küresel bazdaki Geçiş Planının (Transition Plan) gerçekleşmesi yolunda bir adımdır.[9]

Zeitgeist Hareketi'nin Yeni Zelanda'da yapmaya çalıştığı "kendi kendine üretim yapan tarlalar" gibi kaynak bazlı ekonomiye geçiş için yapılan daha birçok plan Geçiş Planı adlı videoda açıklanmıştır.[10]

Basın'dan

30 Nisan 2009'da, Palm Beach Post'dan Rhonda Swan:[11]

Böyle bir hareketle kim tartışabilir? Toplum lehine hiç çalışmadık. Bunu daha ne kadar devam ettirebilceğimizi düşünüyorduk? Şu anki sistemi koruyarak bize her zaman verdiğinden başka bir şey vermesini beklemek saçmalık değil mi?

—200px, Rhonda Swan

Orijinali: "Who can argue with such a movement? What we have never has worked for the benefit of society as a whole. How much longer can we really expect it to last? Isn't keeping our current system and expecting something different from what it's always given us insanity?"

17 Mart 2009'da, the New York Times'tan:[12]

Bay Joseph "Hareketin amacı toplumsal değişime bilimsel yöntemin uygulanmasıdır" şeklinde tanımladı. Akşam saat 7'de başlayan iki saatlik finansal ekonomi kritiği, gece gezegensel hayatın belli başlı yapılarını yeniden dizayn etmekten aşağı kalmaz şekilde parasız ve bilgisayar yönetimli gelecek görüşünün ütopik sunumuna, Karl Marx ve Carl Sagan'ın John Lennon'u onun "Hayal" günlerinden kiralaması gibi medeniyetin baştan yeniden tasavvuruna dönüştü.

—200px, New York Times

Orijinali: ""The mission of the movement is the application of the scientific method for social change,” Mr. Joseph announced by way of introduction. The evening, which began at 7 with a two-hour critique of monetary economics, became by midnight a utopian presentation of a money-free and computer-driven vision of the future, a wholesale reimagination of civilization, as if Karl Marx and Carl Sagan had hired John Lennon from his “Imagine” days to do no less than redesign the underlying structures of planetary life."

Ayrıca okunabilir

Ayrıca bakınız

Kaynakça

 1. ^ "Venüs Projesi'nin anlatıldığı Future By Design belgeseli. (Türkçe altyazı)". 17 Eylül 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ekim 2009. 
 2. ^ Joseph, Peter (Şubat 2009). "Movement Orientation Guide:THE ZEITGEIST MOVEMENT - OBSERVATIONS AND RESPONSES" (PDF). Activist Orientation Guide. www.thezeitgeistmovement.com. 20 Ağustos 2010 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2009. 
 3. ^ FEUER, ALAN (16 Mart 2009). "They've Seen the Future and Dislike the Present". New York Region. New York Times. 30 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2009. 
 4. ^ The Zeitgeist Movement Genel Forumu, Radyo Adresi, Full Q & As (Peter'dan), burada bulunabilir http://www.thezeitgeistmovement.com/joomla/index.php?option=com_kunena&Itemid=1905&func=showcat&catid=232 24 Nisan 2009 tarihinde Archive.is sitesinde arşivlendi. 2009-05-31'da erişildi.
 5. ^ "The Venüs Projesi - Kaynak Bazlı Ekonomi"". 25 Aralık 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Aralık 2011. 
 6. ^ ""Zeitgeist Medya Festivali"". 24 Aralık 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Aralık 2011. 
 7. ^ "CELEBRATING ZEITGEIST DAY". The Santiago Times (İngilizce). 17 Mart 2009. 24 Mart 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2009. 
 8. ^ Michelle Rodriguez
 9. ^ Yeni Zelanda Projesi[ölü/kırık bağlantı]
 10. ^ "Geçiş Planı - Türkçe Altyazı". 17 Eylül 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Eylül 2009. 
 11. ^ Rhonda Swan (30 Nisan 2009). "COLUMN: A dream worth having". Palm Beach Post. 16 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2009. 
 12. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2009. 

Dış bağlantılar