Warner Bros.

Vikipedi, özgür ansiklopedi
13.16, 9 Ocak 2021 tarihinde LdUPr12Lll82 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24587769 numaralı sürüm (Bazı yazım ve noktalama yanlışları düzeltildi. Başka viki sayfalarına bağlantılar eklendi ve düzenlendi.)
Warner Bros. International, Enterprises.
Endüstri Sinema, Çizgi roman
Kurucu Albert Warner
Harry Warner
Sam Warner
Jack Warner Bunu Vikiveri'de düzenle
Genel merkezi
Kaliforniya
,
ABD
Kilit kişiler Barry M. Meyer, CEO
Alan F. Horn, COO
Edward A. Romano, EVP ve CFO
Gelir artış11.7 milyar $ (2007)
Website warnerbros.com

Warner Bros. Entertainment, Inc. Warner Brothers (Warner Kardeşler) veya kısaca Warner Bros. dünyanın en büyük film yapım ve televizyon yayın şirketlerinden biridir. AT&T'nin WarnerMedia grubunun bir iştiraki konumundadır ve merkezi Burbank, Kaliforniya, ABD'dir.[1] 1923 yılında Harry, Albert, Sam ve Jack Warner tarafından kurulan şirket, Warner Brothers (Warner Kardeşler), kısaca Warner Bros. ismini almıştır. Amerikan film endüstürisinin büyük isimlerinden olan Warner Bros. aynı zamanda Motion Picture Association of America (MPA) üyesidir.

Warner Bros.'un iştiraki olduğu birçok şirket bulunmaktadır. Bunlardan bazıları Warner Bros. Studios, Warner Bros. Pictures, Warner Bros. Television Productions, Warner Bros. Animation, Warner Home Video, DC Comics ve The CW. Şirketin birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de temsilciliği bulunmaktadır. Warner Bros. şirketi Looney Tunes adlı çizgi seri ile büyük başarı kazanmıştır. Looney Tunes'in en meşhur karakterlerinden biri Bugs Bunny adlı konuşan kurnaz tavşan karakteridir. Harry Potter film serisi, Yüzüklerin Efendisi üçlemesi ve Kara Şövalye üçlemesi gibi çeşitli seri filmlerin yapımcısıdır.

Kaynakça