Tekirova, Kemer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
10.38, 6 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24318174 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
Tekirova
Antalya
Antalya
Ülke  Türkiye
İl Antalya
İlçe Kemer
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu 242
İl plaka kodu 07
Posta kodu 07995

Tekirova, Türkiye'nin güneyinde Antalya Kemer ilçesine bağlı bir mahalledir. Yaklaşık 2500 kişinin daimi olarak yaşadığı Tekirova, Antalya Havalimanı'na 60 km, Antalya’ya 50 km, Kemer ilcesine 17 km mesafededir. Tekirova kıyıları, denizinin temizliği ve berraklığının simgesi olan mavi bayrak sahibidir.

Tekirova'nın üç tarafı dağlarla çevrilidir. Civarında bulunan tarihi Faselis (Phaselis), Olympos tatil beldesi ve Yanartaş, Tekirova'yı tarihi güzelliklerin merkezinde bir belde yapar. Ayrıca Tekirova sınırları içerisinde, Toros Dağları'nın en yüksek tepelerinden biri olan 2800 metre yüksekliğindeki Tahtalı Dağı bulunmaktadır. Tahtalı Dağı'nda şimdilerde kış sporu ve kış turizmine elverişli bir merkez haline gelmiştir. Dünyanın dört tarafından binlerce turistin dalış için geldiği Üç Adalar Tekirova sahilindedir.

Tekirova'da aynı zamanda, amacı ve içeriği açısından dünyadaki ilk (Flora-Fauna) doku çalışması olan Eko Park bulunmaktadır. Bitkilerin, sürüngenlerin eko içerisinde serbestçe yaşadığı bir doku minyatürü olan Eko Park, soyları ve türleri yok olma tehlikesi altındaki bitki ve sürüngenlere hizmet ederken, dünyada koruma altında bulunan pek çok sürüngen ailelerine doğal ortamlar hazırlamakta ve onların yaşamlarına katkıda bulunmaktadır. 2005 yılında açılan Eko Park, açıldığı tarihten itibaren yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgi odağı olmuştur.

Ayrıca Tekirova, Süper Amatör Lig'de mücadele eden ve 2008-2009 sezonunda 3. Lige çıkan Tekirova Belediyespor'a da ev sahipliği yapar.

Tekirova'da bir cadde

Dış bağlantılar