Taçspor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
16.26, 16 Ocak 2021 tarihinde LostMyMind (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24667898 numaralı sürüm (Gerekçe: + yapıcı olmayan değişiklik)
Taçspor
Tam isim Taç Spor Kulübü
Kuruluş 1947
Renkler          Sarı-Mavi
Başkan Türkiye Hüseyin Ural Aküzüm
Resmî site http://www.tacspor.org.tr/

1947 yılında Çemberlitaş Dizdariye Yokuşu’nda bahçeli eski ahşap bir binada kurulan Taçspor Kulübü, güreş, boks, futbol branşları ile Türk spor hayatına giriş yapmıştır. İlerleyen yıllarda Kadıköy/Suadiye’deki toprak tenis kortlarında tenis faaliyetlerine başlanmış, kulüp dışında kiralanan spor salonlarında da basketbol ve voleybol branşları açılmıştır.

1977 yılında Suadiye sahilindeki, Bostancı Deniz Sporları Kulübü ile birleşerek Taçspor Deniz Sporları Kulübü kurulmuştur. Taçspor Kulübü Derneği ile Taçspor Deniz Sporları Derneği genel kurulları yapılarak iki kulüp birleşme kararı almış, Taçspor Kulübü çatısı altında birleşmiş ve bu birleşme Taçspor'a deniz sporlarında da branşlaşma yolunu açmıştır. Yelken, kürek, optimist gibi deniz sporları yapılmaya başlanmış, bunlara ilave olarak dağ kayağı takımı da kurulmuştur.

Suadiye’de 6 adet antuka, 2 adet toprak olmak üzere 8 adet tenis kortu olan tesis, 1984 yılında tahliye edilince Taçspor Kulübü, Bostancı Lunapark karşısında yer alan ve imar planında yeşil alana ayrılmış 10.000 m²'lik araziyi mal sahiplerinden kiralayarak 2 adet toprak, 5 adet antuka toplam 7 adet açık tenis kortu ile 2 adet kapalı tenis kortu ve 1 adet beton basketbol sahası ile sosyal tesislerini inşa etmiş buradaki faaliyetlerine 1996 yılına kadar devam etmiştir.

Taçspor Kulübü faaliyette bulunduğu arazilerde kuruluşundan itibaren kiracı olarak çalışmalarını sürdürmeye çalışmış, Suadiye’den de mal sahiplerinin tahliye davasını kazanmaları sonucu ayrılmak zorunda kalmıştır. Bu olumsuzluklar karşısında 1947-1996 yılları arasında Türk sporuna sayısız sporcular ve milli takımlarımıza birçok başarılı sporcular yetiştirmiş olan yılların Taçspor Kulübü maalesef tesissiz, üyesiz ve sporcusuz kalarak yaşamına bir apartman dairesinde devam etmek zorunda kalmıştır.

1974-1990 yılları arasında başkan Firuz Kurbanzade Taçspor Kulübü’ne sayısız sportif başarılar yaşatmıştır. 1990 yılında başkanlığa seçilen Sayın Mahmut Naibi’nin en büyük hedefi yıllarca göçebe hayatına mahkûm olan Taçspor Kulübü’ne tesis kazandırmak olmuştur. 1992 yılında dönemin Kadıköy Belediye Başkanı Cengiz Özyalçın’ın, Küçükbakkalköy’de 19.971 m² spor alanını 20 yıl süre ile kulübe tahsis etmesi ile kulüp tesis atağına kalkmıştır.

Orta Avrupa’da eşi az bulunan kompleks mimar Ersen Gürsel’in projelendirmesi ile ancak 2000’li yıllara girerken kısmen tamamlanabilmiştir. 1994 yılında Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün yardımları ile bu büyük kompleksin daha uzun yıllar Türk sporuna hizmet edebilmesi için tahsis süresi 49 yıla uzatılmıştır. 6 adet açık, 6 adet kapalı ve 1 adet merkez (1200 seyirci kapasiteli) toplam 13 adet tenis kortu, 1 adet çok amaçlı spor salonu, 1 adet yarı olimpik açık yüzme havuzu, 1 adet kapalı yüzme havuzu, 1 adet kapalı çocuk havuzu, 500 m² spor salonu, kondisyon stüdyoları, restoranlar, seminer ve toplantı alanları ile Türkiye’nin en modern spor komplekslerinden birisi Başkan Mahmut Naibi ve dönemindeki çalışma arkadaşları ile birlikte Türk sporuna kazandırılmıştır.

Tesiste kulübün 1500 lisanslı sporcusu, kulüp üyeleri ve kentin insanları spor yapma imkanına kavuşmuş olup 1990-2010 yılları arasında basketbolda Basketbol 1. Ligi'ne çıkılmış, futbolda İstanbul Şampiyonluğu elde edilmiş ve Türkiye Şampiyonası’na katılma hakkı kazanılmıştır. Tenis tarihinde, dünya tenisine ilk kez bir Türk tenisçinin adının yazılması başarısı elde edilmiştir. Bireysel sporlarda sporcularımız birçok şampiyonluklara imza atmışlardır.

Yönetim Kurulu

Başkan = Hüseyin Ural Aküzüm
Üye = Cengiz Özyalçın
Üye = Sedat Bozanoğlu
Üye = Ali Yüce
Üye = Ahmet Fatih Tamay
Üye = Ahmet Tunç Akan
Üye = Ali Mert Tansev

Basketbol Şubesi

İlk defa Basketbol 1. Ligi'nde 1978-79 sezonunda mücadele eden Taçspor oynadığı 22 maçta 5 galibiyet, 2 beraberlik ve 17 yenilgi alarak 34 puan toplamış, ligi 10. sırada tamamlamıştır.

1979-80 sezonunda takım sayısının 12'den 14'e yükseltilmesi sonucunda oynadığı 26 karşılaşmada 9 galibiyet, 2 beraberlik ve 15 yenilgi alarak 46 puan toplamış ve ligi 8. sırada tamamlamıştır.

1980-81 sezonunda ligin normal sezonunda takımların 3 gruba ayrılması sonucunda C grubunda Eczacıbaşı, Fenerbahçe, Mülkiye, Kolejliler ve Tofaş SAS takımlarıyla mücadele etmiş oynadığı 10 karşılaşmada 4 galibiyet 6 mağlubiyet alarak 18 puanla grubu 3. sırada tamamlamasına karşın sadece ilk iki sıradaki takımların final grubuna yükselebiliyor olmasından dolayı klasman grubunda mücadele etme hakkı kazanmıştır. 12 takımın mücadele ettiği ve takımların normal sezonda kendi aralarında oynadıkları puanlarında taşındığı klasman grubu maçlarında 22 maçta 12 galibiyet ve 10 mağlubiyet alarak toplam 46 puanla klasman grubunu 6., ligi ise 12. tamamlamıştır.

1981-82 sezonunda ligin normal sezonunda takımların yine 3 gruba bölünmesi sonucu Beşiktaş, Çukurova Sanayi, DSİ Spor ve ODTÜ ile birlikte Yeşil Grupta mücadele etmiş ve oynadığı 10 maçta 2 galibiyet 8 yenilgi ile grubu 6. ve son sırada tamamlayarak klasman grubu maçlarında mücadele etme hakkı kazanmıştır. Normal sezonda gruplarda elde edilen puanlarında taşındığı 12 takımın katıldığı klasman grubu maçları sonucunda 26 maçta 2 galibiyet, 24 mağlubiyetle klasman grubunu son sırada tamamlamış ve küme düşmüştür.

Alt liglerde uzunca bir süre mücadele ettikten sonra 1994-95 sezonu ile birlikte tekrar Basketbol 1. Ligi'ne yükselen Taçspor, bu sezon basketbol ligindeki en kötü sezonunu geçirerek oynadığı 30 karşılaşmadan hiçbirisini kazanamayarak 30 mağlubiyet ve 30 puanla ligi 16. sırada tamamlayarak tekrar alt ligin yolunu tutmuştur.

Kaynakça