Patellogastropoda

Vikipedi, özgür ansiklopedi
21.43, 24 Nisan 2020 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 22167876 numaralı sürüm (→‎Taksonomi: düzenleme AWB ile)
(fark) ← Önceki hali | Güncel sürüm (fark) | Sonraki hali → (fark)
Patellogastropoda
Diodoraitalica.jpg
Diodora italica
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Mollusca
(Yumuşakçalar)
Sınıf: Gastropoda
(Karından bacaklılar)
Takım: Patellogastropoda
Alt takımlar

Metne bakınız

Patellogastropoda, karından bacaklılar sınıfında bulunan ve basık konik biçimli kabukları olan yumuşakçalardan meydana gelen takımın adı. Gelgit olaylarının görüldüğü bölgelerde, yüksek noktalardan, okyanusların kıyılarında bulunan kayaların olduğu yerlerde yaşayabilirler. Patellogastropoda türleri genelde kayaların üzerine yapışmış biçimde dururlar ve kayanın yüzeyinde birer tümseği andırırlar. Kendilerini kayalara sümüksü sıvılarını salgılayarak ayak görevi gören kaslarıyla yapıştırırlar. Bu, Patellogastropoda türlerini güçlü dalgalar ile çarpıştıklarında savrulmaktan korur. Beslenme öğelerini kayaların üstünde bulunan algler oluşturur. Alglerin liflerini radula adı verilen özel dişsi organlarıyla kazıyarak yerler. Solucanlarınkine benzer biçimde vücutlarını dalgalandırarak hareket eder ve yer değiştirebilirler.

Çoğu Patellogastropoda türleri 8 cm'den küçük bir boyuta sahiptir. Ancak bunların içinde Batı Meksika Patellogastropodası 20 cm'ye büyüyebilir. Hawaii'de Patellogastropoda, opihi adı ile anılır ve yiyecek olarak tüketilir. Bir Patellogastropoda türünden olan hayvan uzun süre yaşayabilir. Ortalama 10 yıl yaşam sürebilen Patellogastropoda türlerinin bazıları 20 yıl kadar yaşayabildiği bilinmektedir. Günümüzde Patellogastropoda türlerinin kayalara yapışabilmek için vücutlarından salgıladıkları sıvının kansere ilaç olup olamayacağı araştırılmaktdır.

Taksonomi[değiştir | kaynağı değiştir]