Patates kızartması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
22.09, 5 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24293371 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
Tüketime hazır patates kızartması.
Kızartma aşaması.

Patates kızartması, dilimlenmiş patatesin kızgın yağda kızartılmasıyla yapılan bir yiyecek.

Kökeni

Sokak mutfağının bir buluşu olan patates kızartmasının nasıl icat edildiği tam olarak bilinememektedir. Fransız tarihçi Madeleine Ferriere'nin bilim dünyasında kabul gören iddiasına göre bu yiyecek Fransız Devrimi'nden bir süre önce Paris'teki Pont Neuf'de sokak satıcıları tarafından icat edilmiştir.[1] Bir diğer görüş ise patates kızartmasının Belçika'nın güneyindeki Namur'da icat edildiğidir. Fakat Belçikalıların ortaya attığı bu görüş kabul görmemektedir.[1]

Türkçeye geçişi

Anglosaksonlar'ın french fries dediği yiyecek Türkçeye ilk olarak pomfrit şeklinde geçmiştir. Bu kullanım Almanya'daki Türkler'in Almanca'daki pommes frites kullanımının Türkçeye uyarlamalarıyla ortaya çıkmıştır.[kaynak belirtilmeli] 1980'li yıllarda ise pomfrit yerine patates kızartması kullanımı öne çıkmıştır.

Günümüzde ise pomfrit kullanımı tamamen terk edilmekle birlikte parmak patates ve cips deyimleri kimi zaman patates kızartması yerine kullanılmaktadır.

Sunumu

Yemeklerin yanında servis edildiği gibi fast food yiyeceklerle birlikte ayrıca karton kaselerle de verilir. Ancak sadece patates kızartması yenmek istenirse sadece patates kızartması satışı yapılan yerlerde özel soslar ile ikram edilir. Mayonez, ketçap gibi klasik sosların dışında çok değişik acılı ve baharatlı soslar ile de tatlandırılabilir.

Kaynakça

  1. ^ a b "Patates kızartması nereden geliyor?". dw.de. 6 Ocak 2013. 3 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ocak 2013.