Mikrobilgisayar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
13.05, 5 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24272384 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
Commodore 64 döneminin en çok satılan mikrobilgisayarlarından biriydi.[1]

Mikrobilgisayar terimi merkezi işlem birimi olarak mikroişlemcisi olan bilgisayardır. Ana bilgisayarlara göre daha küçüktür. Bu tür bilgisayarlar bir baskılı devre kartı üzerine monte edilmiş bir mikroişlemci, bellek ve giriş/çıkış devreleri barındırır. Bu tür bilgisayarlardan önce gelen anabilgisayarlar ve minibilgisayarlar, mikrobilgisayarlara nazaran daha pahalı ve büyüktü. Birçok mikrobilgisayar (giriş/çıkış için bir ekran ve klavye eklenirse) kişisel bilgisayarlara çok benzer.

Mikro- ön eki 1970 ve 80'li yıllarda[2] yaygın kullanılmaktaydı, ancak günümüzde bu ön ek yaygın olarak kullanılmamaktadır.

Köken

Mikrobilgisayar terimi, Isaac Asimov tarafından The Dying Night isimli kısa öyküde kullanılmış olsa da[3], terim minibilgisayarların ortaya çıkmasından sonra yaygınlaşmaya başlamıştır. Mikrobilgisayar, minibilgisayarların merkezi işlem birimini oluşturan farklı bileşenleri tek bir işlemci yongasında birleştirdi.

Kaynakça

  1. ^ http://edition.cnn.com/2011/TECH/gaming.gadgets/05/09/commodore.64.reborn/
  2. ^ ""Standby for a Data-Blast"". 31 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ Asimov, Isaac (Temmuz 1956). "The Dying Night". The Magazine of Fantasy and Science Fiction.