Michel de Montaigne

Vikipedi, özgür ansiklopedi
12.50, 5 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24271830 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
Michel de Montaigne
Portrait of Michel de Montaigne, circa unknown.jpg
Tam adı Lord Michel Eyquem de Montaigne
Doğumu 28 Şubat 1533(1533-02-28)
Dordogne, Fransa
Ölümü 13 Eylül 1592 (59 yaşında)
Dordogne, Fransa
Çağı Rönesans felsefesi
Bölgesi Batı felsefesi
Okulu Rönesans hümanizmi
Önemli fikirleri Denemeler

Montaigne (d. 28 Şubat 1533, Dordogne,Fransa - ö. 13 Eylül 1592, Guyenne,Fransa ), 16. yüzyıl Fransız deneme yazarı.

Ailesi onun iyi bir eğitim almasını sağladı. Alman bir eğitmen tarafından yetiştirildi. Eğitim süresince Yunan ve Latin edebiyatını ve dilini öğrendi. Bordeaux Edebiyat Fakültesi'nde felsefe okudu. Bir süre bulunduğu yörede Belediye Başkanlığı görevini üstlendi. Ailesinden kalan geniş bir malikanede günlerini kitaplarıyla ve yazılarıyla geçirdi. Kilisenin insanların aklını sürekli çelmesini eleştiren içerikler yayınladı. Avrupalı'ların coğrafi keşiflerde tanıdığı yeni uygarlıkları köleleştirme, yok sayma girişimlerine karşı çıkmıştır. Keşfedilen yeni medeniyetlere ''barbar,yamyam'' nitelemelerine hiddetle karşı çıkmıştır. Şu düşünce tarzı onu çok etkilemişti: '' İnsanlar zırdeli, daha bir tırtılı nasıl yaratacaklarını bilmezken binlerce tanrı yaratmışlar ''. Bu çalışmaların sonucu olarak ünlü Denemeler adlı kitabı oluştu. Klasik kuşkuculuğu yeniden gündeme getirmiştir. Bilgiyi keşfetmenin yeni yollarını bulmayı denedi. Montaigne, Denemelerinde başta insan sevgisi olmak üzere iyimserlik, dayanışma, özgürlük ve okuma alışkanlığı üzerine çok özgün yazılar kaleme aldı. Sürekli eleştirel inceleme fikrini yeniden insanlara tanıttı. Bu yazıları herkesin anlayabileceği sade bir anlatımla okura ulaştırdı. Montaigne, Deneme türünün yaratıcısı olarak kabul edilir.

Kaynakça

  1. ^ FT.com "Small Talk: José Saramago". "Everything I’ve read has influenced me in some way. Having said that, Kafka, Borges, Gogol, Montaigne, Cervantes are constant companions."