İçeriğe atla

Karakol (şehir)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
19.43, 21 Aralık 2020 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24460538 numaralı sürüm (→‎top: düzeltme)
Karakol
Каракол
Karakol bayrağı
Bayrak
Karakol arması
Arma
Karakol'un Kırgızistan'daki konumu
Karakol'un Kırgızistan'daki konumu
ÜlkeKırgızistan Kırgızistan
İlIssık-Göl İli
Rakım1792 m
Nüfus
 (2007)
 • Toplam75,000
Zaman dilimi+5
 • Yaz (YSU)UTC
Alan kodu+996 3922
Kırgızistan'ın Karakol şehrindeki "Karakol Katedrali"
Karakol vadisi

Karakol, Kırgızistan'da Issık Göl'ün doğu kıyısında konumlanan 75.000 nüfuslu bir şehirdir. Karakol şehri, Issık-Göl İlinin merkezidir.

İsim kökeni

Buraya ilk yerleşen insanlar (Türklerden bir bölük) toprağın ellerini siyaha boyadığı fark etmişler ve siyah el anlamına gelen Karakol ismini vermişlerdir. Sonraları 1886 yılında Prezhevalsk adı verilmiş, Lenin tarafından 1926 yılında eski ismi Karakol, Stalin tarafından 1935 yılında tekrar Prezhevalsk adını vermiştir. En son 1991 yılında da tekrar eski Karakol ismi verilmiştir.

Konumu

Karakol ortalama deniz seviyesinden 1792 metre yüksekte konumlanır. Batısında Çelpek, kuzeyinde Burlyu-Baş, Kunduy ve Tegizçil, doğusunda Maman ve güneyinde Dzhol-Golot gibi yerleşim birimleri ile sınırdır.

Tarih

Diğer verilen isimler: Przhevalʼsk, Prjeval'sk, Prjevalʼsk ve Przheval'sk[1]

Turizm

Kara-kol şehrinin 16 kilometre dışında Ak-Suu isminde sıcak su kaplıcaları bulunur. Kara-kol şehrinin arkasında Turksay-Ala-Too-Dağları uzanır, vahşi doğal bir yaşam, yaz aylarında göçebe çobanlar küçük baş hayvanlarını otlatırlar.

Kentin önemli yapılarından olan 1895 yılında yapılmış olan Kutsal Ruh Katedrali bir Rus ortodoks katedralidir. Tamamen ahşap malzemeden yapılmıştır. Sovyetler zamanında resmî görevlilerin buluşma noktası olan katedral, Sovyet sonrası dönemde restore edilerek tekrar kullanıma açılmıştır. Aynı şekilde yine ahşap malzemeden inşa edilmiş olan bir de cami bulunmaktadır. Cami, Dunganlar tarafından inşa edilmiştir.

Kardeş şehirler

Notlar

Dış bağlantılar