Kaptan Nemo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
02.05, 5 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24246903 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
Güney kutbu'na bayrağını diken Kaptan Nemo, altı aylık gece başlamadan önce batan güneşi selamlıyor.Alphonse de Neuville ve Edouard Riou'nun ilüstrasyonu,1870.

Kaptan Nemo, (Gerçek adıyla Prens Dakkar) Jules Verne tarafından yaratılan ve ilk kez Denizler Altında 20.000 Fersah romanında görünen karakter. Nemo ismi Latince "Hiç kimse" anlamına gelmektedir. Popüler kültürde yerleşmiş olan çok meşhur bir karakterdir. Su altında Denizaltı gemisi Nautilus'de yaşamaktadır.Zengin ve kültürlü bir adamdır. (Aslında Verne'in romanı yazarken ilk fikri Nemo'nun Polonyalı asi bir soylu olmasını ve düşmanlarının da Ruslar olmasını planlamıştır. Ama Rus okurları üzmekten çekinen yayıncısı Jules Hetzel, yazardan Nemo'nun gerçek kimliğini açıklamayıp ona biraz daha gizem katmasını istemiştir. Verne'in Daha sonra yazdığı Esrarlı Ada romanında tekrar ortaya çıkan Nemo'nun etnik kimliği Polonyalı yerine Hint, düşmanlarıysa Ruslar yerine İngilizler olarak değişmiştir.) Sinema,Tiyatro ve Televizyon'da defalarca Allen Hollubar,Lionel Barrymore,Leonard Penn,Thomas Mitchell,James Mason,Herbert Lom,Robert Ryan,Len Carlson,Jose Ferrer,Bernard Cowan,Tim Elliot,Omar Shariff,Vladislav Dvorzhetsky,Colin Borganon,Héctor Cantolla,Akio Otsuka,John Bach,Michael Caine,Ben Cross,John Michael Lee,Naseruddin Shah,Patrick Stewart,Sean Lawlor,Mark Sheppard,Faran Haroon Tahir gibi meşhur oyuncular canlandırmıştır.

Hayatı

Hindistan'da Bundelkund racalığının varisi olan Prens Dakkar eğitimini Avrupa'da görmüş ve İngilizlere karşı mücadelede halkına önderlik etmiştir.Yenilip başına ödül konulunca yeryüzünü ebediyyen terk etmeye karar verir ve kendisine Nemo ismini seçip,Denizaltı gemisi Nautilus'u inşa eder.Denizaltında gerçek özgürlüğü arar.Kısa süre sonra denizaltısı çeşitli gemiler tarafından görülür ve gemilere zarar veren bir deniz canavarı olduğu düşünülür.Kendisini yakalaması için gönderilen Amerikan zırhlısı Abraham Lincoln'den denize düşen Fransız deniz biyoloğu Profesör Pierre Aronnax'ı, Flaman uşağı Conseil'i ve Kanadalı zıpkıncı Ned Land'i gemisine alır. Kendisine benzer,çeşitli uluslardan oluşan insanlardan oluşan mürettebatı ile kendilerini özgür hissettikleri bu mekanda yaşayan Kaptan Nemo, sırlarının açığa çıkacağı endişesi ile Aronnax ve arkadaşları serbest bırakmayı reddeder.On ay sonra geminin Baltık denizi'nde kazara yakalandığı Maelstorm girdabında Profesör Aronnax ve arkadaşları bir sandalla kaçarlar ve Nemo'nun girdaptan kurtulup kurtulamadığını öğrenemezler.Daha sonra Esrarlı Ada romanında Nemo'nun kurtulduğu ortaya çıkar.Bu arada Kaptan Nemo üç yolcusunun öldüğünü düşünüp yoluna devam eder.Tüm adamları zamanla ölür.Kendisi de iyice yaşlanıp, sığınaklarından biri olan Lincoln Adası'na sığınır..Amerikan iç Savaşı'ndan kaçan Mühendis Subay Cyrus Smith (Bazı baskılarad Harding),Gazeteci Gideon Spillett ve arkadaşları bir balonla kazara adasına geldiklerinde onlara çeşitli malzemeler bırakarak yardım eder.(Ayrıca Kaptan Grant'in terk ettiği isyancı yardımcısı Tom Ayrton da onlara katılır.)Adaya korsanlar geldiği zaman onları topla batırır.En sonunda kimliğini kazazedelere açıklar ve onlardan üç yolcusunun ölmediğini,kendisiyle ilgili öğrendiklerini yayınladıklarını öğrenir.