Headcrab

Vikipedi, özgür ansiklopedi
09.36, 15 Kasım 2020 tarihinde E-OS (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24017612 numaralı sürüm (Gerekçe: Biçem el kitabına uygun olmayan değişiklik.)

Headcrab (Türkçe: Kafa yengeci), Half-Life video oyunundaki hayali bir yaratık. İnsanların başına yapıştıktan sonra onları kontrol ederek birer zombiye dönüştürür. Half-Life 2'de farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Headcrab çeşitleri

Normal Headcrab

Kurbanının başına tutunarak onu yavaş ve kolay öldürülebilen normal zombiye dönüştürür. Aynı zamanda Half-Life 1'de savaşılan headcrabler de bu türdendir. Half-Life 2: Episode Two'da da görüldüğü üzere Zombine adı verilen Combine-zombi karışımı yaratığı da meydana getirir. Half-Life: Opposing Force'ta ise kurbanının dönüşümünü uzatarak Gonome adı verilen daha gelişmiş ve çok kuvvetli zombileri meydana getirir.

Hızlı Headcrab

İlk olarak Half-Life 2'de karşılaşılan bu headcrab türü başına tutunduğu kişinin vücudunun büyük bir kısmını yer. Bu tür, hızlı zombileri oluşturur. Öldürülmesi normal zombilere göre zordur. Çok hızlı hareket ederler.

Zehirli Headcrab

Half-Life 2'de eklenen headcrab türlerinden zehirli headcrabler çok yavaştırlar ve gruplar halinde tek bir kişinin üzerine yapışır. Biri başta iken kişinin sırtında bulunanlar ise düşmanın üzerine atlayarak onu zehirler. Zehirlediği zaman onu öldürecek iken panzehir verilir ama sağlığı en aşağıya indirerek yavaşça eski haline getirilir. Yenilmesi en zor zombi türünü oluşturur.

Bebek Headcrab

Half-Life'de karşılaşılan bu headcrab türü normal headcrabin ilk halidir. Xen gezegeninde bulunurlar.

Gonarch

Half-Life'de Gordon Freeman ile karşılatığımız bu headcrab türü headcrablerin gelişmiş türüdür. Belirli bir cinsi olmadığı için eşeye gerek kalmadan kesesinde headcrab üretir.