Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'nde turizm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
14.51, 16 Ocak 2021 tarihinde Sp1dey (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24666173 numaralı sürüm (Düzenleme, değiştirildi: hükümet → hükûmet, Hükümet → Hükûmet)
(fark) ← Önceki hali | Güncel sürüm (fark) | Sonraki hali → (fark)
Martakert eyaletinin Vaguas köyünde Khatravank monastery yakınındaki Khatchkars

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'nde turizm Dağlık Karabağ ekonomisinin ana ve en hızlı büyüyen dalıdır. Turizm alanını düzenlemek amacıyla, Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Hükûmeti Turizm ve Turizm Faaliyetleri Kanunu'nu kabul etti. Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'nde turizmin gelişimi Ekonomi Bakanlığı Turizm Departmanı tarafından yürütülmektedir. Bölge hâlihazırda çoğunlukla Ermeniler tarafından doldurulmakta ve başlıca konuşulan dil Ermenicedir. Ermeni Yaylası'nın kuzeydoğusunda yer alır ve çoğunlukla dağlık bir yüzeye sahiptir. Zengin ve güzel doğası ile ünlüdür. Dağlık Karabağ'ın yüzeyi çok sayıda dağ aralığına bölünmüştür. Kuzeyde Mrav'ın vadileri, kuzeybatıdaki Doğu Sevan Dağları, batıda Syunik Platosu, orta kısımda, birkaç dağ sırtının doğuya yayıldığı Dağlık Karabağ yükseltisidir. Dağlık Karabağ sismik olarak aktif bir bölgededir. Turizm sektörünün temel politika hedefleri, turizm gelişimi yoluyla Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'nin bağımsız devletinin uluslararası tanınırlığını teşvik etmek ve popüler bir turizm merkezi haline gelerek ulusal gelirin artırılması sürecini hızlandırmak ve böylece turizmde istihdamın artmasıdır. sektörü. Bunu, nüfusun yaşam standartlarında bir artış izleyecek.

2014 yılında Dağlık Karabağ'da turist sayısı bir önceki yıla göre % 12 azaldı. Bununla birlikte, yabancı turistlerin geceleme ve Ermenistan'dan gelen ziyaretçi sayısı artmıştır. 2015 yılı verilerine göre turist sayısı geçen yıla göre % 40 arttı ve ekonomik zirveye ulaştı.

2015 itibarıyla, 86 ülkeden (Ermenistan dahil) 16.000 turist Dağlık Karabağ'a ulaştı ve yaklaşık 6 milyon dolar harcadı.

18 Nisan resmen Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Turizm ve Gezi Günü olarak ilan edildi.

Etkinlikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Artsakh Şarap Festivali[değiştir | kaynağı değiştir]

Dağlık Karabağ'da Üçüncü Şarap Festivali, 2016

Artsakh Şarap Festivali 2014 yılından bu yana Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'nin Togh köyünde her yıl düzenlenmektedir. Festival her Eylül ayının üçüncü Cumartesi günü yapılır.[1] Festival, Kültür Cumhuriyeti Turizm, Turizm ve Gençlik İşleri Bakanlığı Turizm ve Tarihi Yerler Koruma Bölümü tarafından başlatıldı ve Dağlık Karabağ'da turizmin geliştirilmesi hedefleniyor.[2]

Dağlık Karabağ şarap yapımı geleneklerini restore etmek içindir. Festival, Dağlık Karabağ ve Ermenistan'ın şarap üreticilerine ürünlerini satma, bilgi alışverişi yapma, şaraplarını tanıtma vb. Bir fırsat sunuyor. Yıllık festival programında üzüm stomping, geleneksel Dağlık Karabağ mutfağının tadına bakmak, sanat eserleri sergisi, Melik Yegan Sarayı'na ait eski eserler sergisi, ayrıca Dağlık Karabağ ve Ermenistan'ın 5 farklı bölgesinden ürünler bulabileceğiniz yerel şarap sergisi ve satışı bulunmaktadır.

Geleneksel olarak festivale Ermeni ulusal şarkı ve dansları eşlik ediyor. Festival ulusal bir tatile dönüşmüştür.[3]

Dağlık Karabağ AirFest[değiştir | kaynağı değiştir]

Dağlık Karabağ Airfest, Dağlık Karabağ'ta pozitif enerji ve duygularla dolu en çok beklenen etkinliktir. Dağlık Karabağ hükûmeti turizm ve havacılığı teşvik etmek için bir hava festivali düzenler. O gün Stepanakert Havaalanı, havada uçan uçaklar, gökyüzü topları ve paratriklerde uçan makinelerle Dağlık Karabağ'ın en heyecan verici yerlerinden biri haline gelmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Գինու փառատոն Արցախում". Նորություններ Արցախից aparaj.am (Ermenice). Erişim tarihi: 27 Eylül 2019. 
  2. ^ "Գինու փառատոն Արցախում". ԱրմԱր Լուրեր | Armenia News | Հայաստան և Արցախ (Ermenice). 3 Mart 2015. 26 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Eylül 2019. 
  3. ^ "Տողում կայացել է արցախյան գինու 6-րդ փառատոնը. մասնակցում էին երեք տասնյակից ավելի գինեգործներ (լուսանկարներ)". artsakhpress.am. 23 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Eylül 2019. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]