Como Gölü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 06.35, 3 Aralık 2020 tarihli sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
Como Gölü
Como Gölü -
Konum İtalya
Göl türü Buzul
Uzunluk 46 km
Genişlik 4.5 km
Yüzölçümü 146 km²
Ortalama derinlik 154 m
En derin noktası 414 m[1]
Yüzey rakımı 198 m
Adalar Isola Comacina
Yerleşimler Como, Lecco, Bellagio
Wikimedia Commons

Como Gölü (İtalyanca: Lago di Como veya Lario, Almanca:Comer See), İtalya'nın kuzeyinde Lombardiya bölgesinde bulunan buzul kökenli bir göldür. Como Gölü 146 km² yüzölçümü ile İtalya'nın en büyük üçüncü gölüdür. Matthew Bellamy, Madonna, George Clooney, Gianni Versace, Ronaldinho, Sylvester Stallone, Julian Lennon, Richard Branson, Ben Spies, ve Pierina Legnani gibi ünlü isimlerin göl kıyısında evi bulunmaktadır.

Coğrafya

Como Gölü'nün hava fotoğrafı.

Göl "Y" harfi şeklinde görünmektedir. Kuzey tarafı Colico kasabasından başlar, Como ve Lecco kasabaları sırasıyla güneybatı ve güneydoğu tarafındaki son noktalardır. Bellagio, Menaggio ve Varenna "Y" nin merkezinde yer alır ve buralardan feribot servisleri vardır.

Como Gölü büyük oranda kuzeydeki Adda Nehri tarafından beslenir. Göle Colico kasabasından giren nehir Lecco kasabasından akar.

Como gölünün güneyindeki dağlık ön-alpler bölgesinde Como, Bellagio, ve Lecco kasabaları ile 2 ayağını oluşturan bölge Larian Üçgeni olarak bilinir.

İklim

Como Gölü'nde hava genelde ılımandır. Akdeniz iklimine yakın hava şartları alt-tropikal bitkilerin yıl boyunca büyümesine olanak sağlar. Göl kışın etrafındaki bölgelerin hava sıcaklığı ortalamasının daha yüksek geçmesini sağlar.

Resimler

Gölün orta taraflarındaki Villa Carlotta dan görünüm.
Como kasabasından görünüm.
Lecco ve Como Gölü.
Como kasabasının Como Gölü'nden görünümü

Kaynakça

  1. ^ "Lake Como" (İngilizce). 14 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ağustos 2012. 

Dış bağlantılar