55 Cancri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

55 Cancri veya Rho1 Cancri veya kısaca 55 Cnc, Yengeç takımyıldızında Dünya'dan 41 ışıkyılı uzaklıkta bir ikili yıldızdır. Yıldız sistemi bir G-tipi yıldız ve daha küçük bir kırmızı cüceden oluşur ve aralarında 1000 AU vardır (aralarında Dünya'nın Güneş'e olan uzaklığının 1000 katı kadar mesafe vardır).

2009 da 5 extrasolar gezegenin birincil 55 Cancri A (sarı cüce) çevresinde yörüngede olduğu görüldü. İçteki gezegenin Neptün'e yakın olan kütlesiyle terrestral super- yer gezegeni dıştakilerin ise jupiterle karşılaştırılabilir kütleleriyle Jüpiter ya da diğer adıyla Jovian gezegenleri olduğu düşünüldü.

İsim[değiştir | kaynağı değiştir]

55 Cancri ismi (Flamsteed tanımlaması) Bayer tanımlaması olan Rho cancri den daha çok kullanılmaktadır.

Uzaklık ve görünürlük[değiştir | kaynağı değiştir]

55 Cancri sistemi bizim güneş sistemimize oldukça yakındır: Hipparcos astrometri uydusu 55 Cancri A paralaksını 81,03 miliarksaniye olarak ölçmüştür, bu da 12,3 parsek (40,3 ışık yılı)na denk gelmektedir. 55 Cancri A nın büyüklüğü 5,95 dir bu da onu çiftmerceklilerle görünür yapar. Çok karanlık gökyüzünde çıplak gözle görülebilir. Kırmızı cüce 55 Cancri B 13.kadirdendir ve bir teleskopla görülebilir.

Sistem bileşenleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Birincil yıldız 55 Cancri A spektral tipi G8V olan bir sarı cüce yıldızdır. Yarıçapı Güneşten biraz küçük kütlesi biraz daha azdır, bu sebeple biraz daha ılıktır ve daha az parlaktır.

Gezegensel sistem[değiştir | kaynağı değiştir]

1997 de 51 pegasi benzeri bir gezegenin 55 Cancri A çevresinde dolaştığı bildirildi, aynı zamanda Tau Boötis gezegeni ve Upsilon Andromedae nin iç gezegeni ile birlikte.