5. Bombardıman Uçakları Grubu (Birleşik Krallık)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
No. 5 Group
5. Bombardıman Uçakları Grubu
Etkin 1 Nisan 1918 - 15 Mayıs 1919
1 Eylül 1937 - 15 Aralık 1945
Ülke Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Bağlılık Air Force Ensign of the United Kingdom.svg Kraliyet Hava Kuvvetleri
Tipi Hava Filosu
Savaşları II. Dünya Savaşı
II. Dünya Savaşı
Komutanlar
Ünlü
komutanları
Sir Arthur Harris
Ralph Cochrane

5. Bombardıman Uçakları Grubu (İngilizce: (No.) 5 Group Royal Air Force), İkinci Dünya Savaşı sırasında yaptığı saldırılar sonucu en tanınmış bombacı gruplarından biri oldu. Dresden Bombardımanı da 5. Bombardıman Uçakları Grubu tarafından düzenlendi.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

1 Nisan 1918'de Birinci Dünya Savaşı sırasında Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından, 5 Group Royal Air Force adında hava bombacı grubu kuruldu. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra 15 Mayıs 1919'da bu grup lağvedildi.

İkinci Dünya Savaşı başlamadan önce 1 Eylül 1937'de bu grup bir daha kuruldu. Üs olarak da Mildenhall (Suffolk) İngiltere belirlendi. Sonra üs Grantham Lincolnshire'e taşındı. Eylül ayında ilk komutan Arthur Harris oldu ve bu görevinide 1942'ye kadar RAF Bomber Command'ın komutanı olana kadar sürdürdü. 5. Bombardıman Uçakları Grubu'nun ayrıca Kuzey Afrika'da da üsleri bulunuyordu ve buradan Tunus'ta bulunan Alman ordusuna ve İtalya'ya saldırı düzenliyordu. 1943'te yine üs değiştirilip Morton Hall'e taşındı.

Grup İkinci Dünya Savaşı sırasında iki motorlu Handley Page Hampden'lerle donatılmışdı ama 1941'de grup Avro Manchester'lerle donatılmaya başlandı. İlk başlarda 5. Bombardıman Uçakları Grubu özellikle deniz mayını döşemekle meşgul'du ve ayrıca özel harekatlar düzenliyordu dakik hedeflere ve gündüz vakitlerinde düşük yüksekliklerde saldırı düzenliyordu. Mart ve Nisan ayının 1941 senesinde grup Almanlara karşı Bretagne'de bulunan Brest kentine özel bir harekat gerçekleştirdi ve aynı zamanda savaş gemileri Scharnhorst ve Gneisenau'a saldırdı. 12 ve 13 Ekim'de grup Bremen'i bombaladı. 5. Bombardıman Uçakları Grubu'nun isabet sıhhatı çok iyi olarak biliniyordu ve bu da özellikle Dortmund-Ems Kanalı'nda bulunan baraj'ın bombalanıp yok edilmesiyle ispat olmuşdu. Ayrıca savaş gemisi DKM Tirpitz ve DKM Deutschland grup tarafından batırıldı. Diğer başarılı geçen bir harekat Ludwigshafen'e düzenlenmişdi.

1942'de grup modern Avro Lancaster'lerle donatıldı ve bu uçaklarla ilk operasyonlarını Helgoland'a deniz mayını döşiyerek başlattı. Lancester'ler özellikle halı bombardımanı gerçekleştirmek için saldırılar düzenliyordu. Lancester'ler ilk saldırlarını 1942'de Köln'e düzenledi Operation Millennium adında. Aynı zamanda İtalya'da Cenova ve Milano'da bombalandı. Ruhr bölgesi'nde santraller devre dışı bırakıldı ve Belçika ve Fransa'da işgalci Almanlara saldırı düzenlendi. Haziran ayının 1944 yılında Brest, Lorient ve La Pallice'deki denizaltı sığınakları'na bir saldırı düzenlendi. 5. Bombardıman Uçakları Grubu tarafından özellikle Wesel, Bielefeld ve Danzig ağır bir saldırıya uğradı.

13 ve 14 Şubat geceleri Kraliyet Hava Kuvvetleri Dresden kentine saldırı düzenledi. İlk saldırı 235 tane dört motorlu Lancester'lerle ve dokuz tane iki motorlu De Havilland DH-98'lerle düzenlendi. Saldırı 5. Bombardıman Uçakları Grubu tarafında düzenlendi. Saat 22:03'te başliyan saldırı saat 22:28'e kadar sürdü. Bu saldırı sonucu şehir bir alev fırtınasına teslim oldu. Dresden saldırısı en acımasız harekatlardan biri olarak Almanlar tarafından nitelendiriliyor.

Önemli harekatlar[değiştir | kaynağı değiştir]

5. Bombardıman Uçakları Grubu (parolası: "undaunted", Almanca "furchtlos", Türkçe "korkusuzlar") 1937 yılında kuruldu ve savaş sırasında modernize edilip ve yeniden silahlandırıldı. 1939'dan 1940'a kadar grubun korgenerali Arthur Harris'ti, kendisi sonra Bomber Command'ın başkomutanı oldu. 1943'te grubun içinde bulunan 15 tane uçak bölüğü ile beraber umumi karargâhı Morton Hall, Swinderby'e taşındı. Grub Braunschweig'a saldırı sırasında korgeneral Ralph Cochrane tarafından yönetildi. Genelde 5. Bombardıman Uçakları Grubu özel harekatlar için harekata çıkıyordu, mesela barajların bombardımanı için.

5. Bombardıman Uçakları Grubu'nun birkaç önemli harekatları:

Komutanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

1918'den 1919'a kadar[değiştir | kaynağı değiştir]

1937'den 1945'e kadar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]