5. Bombardıman Uçakları Grubu (Birleşik Krallık)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
No. 5 Group
5. Bombardıman Uçakları Grubu
Etkin 1 Nisan 1918 - 15 Mayıs 1919
1 Eylül 1937 - 15 Aralık 1945
Ülke Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Bağlılık Air Force Ensign of the United Kingdom.svg Kraliyet Hava Kuvvetleri
Tipi Hava Filosu
Savaşları II. Dünya Savaşı
II. Dünya Savaşı
Komutanlar
Ünlü
komutanları
Sir Arthur Harris
Ralph Cochrane

5. Bombardıman Uçakları Grubu (ingilizce:(No.) 5 Group Royal Air Force) İkinci Dünya Savaşı sırasında yaptığı saldırılar sonucu en tanınmış bombacı grublarından biri oldu. Dresden Bombardımanı'da 5. Bombardıman Uçakları Grubu tarafından düzenlendi.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

1 Nisan 1918'de Birinci Dünya Savaşı sırasında Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından, 5 Group Royal Air Force adında hava bombacı grubu kuruldu. Birinci Dünya Savaşından sonra 15 Mayıs 1919'da bu grup lağv edildi.

İkinci Dünya Savaşı başlamadan önce 1 Eylül 1937'de bu grub birdaha kuruldu. Üs olarak'ta Mildenhall (Suffolk) İngiltere belirlendi. Sonra üs Grantham Lincolnshire'e taşındı. Eylül ayında ilk komutan Arthur Harris oldu ve bu görevinide 1942'ye kadar RAF Bomber Command'ın komutanı olana kadar sürdürdü. 5. Bombardıman Uçakları Grubu'nun ayrıca Kuzey Afrika'dada üs'leri bulunuyordu ve buradan Tunus'da bulunan Alman ordusuna ve İtalya'ya saldırı düzenliyordu. 1943'te yine üs değiştirilip Morton Hall'e taşındı.

Grub İkinci Dünya Savaşı sırasında iki motorlu Handley Page Hampden'lerle donatılmışdı ama 1941'de grub Avro Manchester'lerle donatılmaya başlandı. İlk başlarda 5. Bombardıman Uçakları Grubu özellikle deniz mayını döşemekle meşgul'du ve ayrıca özel harekatlar düzenliyordu dakik hedeflere ve gündüz vakitlerinde düşük yüksekliklerde saldırı düzenliyordu. Mart ve Nisan ay'ının 1941 senesinde grub Nazilere karşı Bretagne'de bulunan Brest kentine özel bir harekat gerçekleştirdi ve aynı zamanda savaş gemileri Scharnhorst ve Gneisenau'a saldırdı. 12 ve 13 Ekim'de grub Bremen'i bombaladı. 5. Bombardıman Uçakları Grubu'nun isabet sıhhatı çok iyi olarak billiniyordu ve bu da özellikle Dortmund-Ems-Kanal'ında bulunan baraj'ın bombalanıp yok edilmesiyle ispat olmuşdu. Ayrıca savaş gemisi DKM Tirpitz ve DKM Deutschland grub tarafından batırıldı. Diğer başarılı geçen bir harekat Ludwigshafen'e düzenlenmişdi.

1942'de grub modern Avro Lancaster'lerle donatıldı ve bu uçaklarla ilk operasyonlarını Helgoland'a deniz mayını döşiyerek başlattı. Lancester'ler özellikle halı bombardımanı gerçekleştirmek için saldırılar düzenliyordu. Lancester'ler ilk saldırlarını 1942'de Köln'e düzenledi Operation Millennium adında. Aynı zamanda İtalya'da Cenova ve Milano'da bombalandı. Ruhr bölgesi'nde santraller devre dışı bırakıldı ve Belçika ve Fransa'da işgal'ci Nazilere saldırı düzenlendi. Haziran ay'ının 1944 yıllında Brest, Lorient ve La Pallice'deki denizaltı sığınakları'na bir saldırı düzenlendi. 5. Bombardıman Uçakları Grubu tarafından özellikle Wesel, Bielefeld ve Danzig ağır bir saldırıya uğradı.

13 ve 14 Şubat geceleri Kraliyet Hava Kuvvetleri Dresden kentine saldırı düzenledi. İlk saldırı 235 tane dört motorlu Lancester'lerle ve dokuz tane iki motorlu De Havilland DH-98'lerle düzenlendi. Saldırı 5. Bombardıman Uçakları Grubu tarafında düzenlendi. Saat 22:03'te başliyan saldırı saat 22:28'e kadar sürdü. Bu saldırı sonucu şehir bir alev fırtınasına teslim oldu. Dresden saldırısı en acımasız harekatlardan biri olarak Alman'lar tarafından nitelendiriliyor.

Önemli harekatlar[değiştir | kaynağı değiştir]

5. Bombardıman Uçakları Grubu (parolası : „undaunted“, almanca „furchtlos“, türkçe „korkusuzlar“) 1937 yıllında kuruldu ve savaş sırasında modernize edilip ve yeniden silahlandırldı. 1939'dan 1940'a kadar gurubun korgenerali Arthur Harris'di, kendisi sonra Bomber Command'ın başkomutanı oldu. 1943'te grubun içinde bulunan 15 tane uçak bölüğü ile berbaber umumi karargâhı Morton Hall, Swinderby'e taşındı. Grub Braunschweig'a saldırı sırasında korgeneral Ralph Cochrane tarafından yönetildi.[15] Genelde 5. Bombardıman Uçakları Grubu özel harekatlar için harekata çıkıyordu, mesela barajların bombardımanı için.

5. Bombardıman Uçakları Grubu'nun birkaç önemli harekatları:

Komutanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

1918'den 1919'a kadar[değiştir | kaynağı değiştir]

1937'den 1945'e kadar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]