4. Tür

Vikipedi, özgür ansiklopedi
4. Tür
The Fourth Kind
Yönetmen Olatunde Osunsanmi
Yapımcı Paul Brooks
Joe Carnahan
Senarist Lorenzo Senatore
Hikâye Olatunde Osunsanmi & Terry Robbins
Uyarlama Paul Covington
Oyuncular Milla Jovovich
Elias Koteas
Hakeem Kae-Kazim
Will Patton
Corey Johnson
Müzik Atli Örvarsson
Stüdyo Gold Circle Films
Dead Crow Productions
Süre 98 dakika
Ülke ABD
Dil İngilizce
Bütçe $10 million
Hasılat 47,709,193 dolar

4. Tür, 2009 Amerikan yapımı Milla Jovovich, Charlotte Milchard, Elias Koteas, Corey Johnson, Will Patton, ve Mia McKenna-Bruce'nın oynadığı, Olatunde Osunsanmi'nin yönettiği belgeseli çağrıştıran bilimkurgu-gerilim filmi. Başlık UFO araştırmacısı astronom J. Allen Hynek tarafından yapılan Bir Üç Karşılaşmaları sınıflandırmasından türetilmiştir ve Dördüncü Tür insanların uzaylılar tarafından kaçırılmasını ifade etmektedir.

Film, psikolog Dr. Abigail Emily "Abbey" Tyler'ın 2000 yılında Alaska'nın Nome şehrinde hastaların anılarını ortaya çıkarmak için hipnoz kullanması ve gerçek olaylara dayalı olduğunu düşündüğü bu deliller sonucunda onların uzaylılarca kaçırılmış olabileceğini düşünmesini anlatır. Film, hastaların profesyonel aktörlerce tasvir edildiği dramatizasyon ve katılan bireyler ile hipnoz geçiren gerçek kurbanları gösteren gerçek video görüntüleri olmak üzere iki bileşenden oluşmaktadır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Chapman Üniversitesi'nin psikolog Doktor Abigail Tyler (Charlotte Milchard ve Milla Jovovich) ile yapılan bir televizyon röportajını anlatmaktadır. O 2000 yılının Ekim ayında, Alaska Nome'da yaşanılan yakın karşılaşma olayı ile ilgili hikâyeyi anlatmaktadır.

Alaska'nın Nome bölgesinde 1960'lı yıllardan bu yana insanlar hiçbir iz bırakmadan kaybolmaktadır. FBI ajanları bu bölgede araştırma yapmışsa da, insanların nasıl kaybolduğu ile ilgili bu gizem çözülememiştir. Psikayatrist Dr. Abigail Tyler da, kocasını bir cinayet sonucu kaybetmiştir. Dr. hastalarının birinde oldukça ilginç bir travma durumuna rastlar. Bu travmanın izini süren Abigail onun uzaylılar tarafından kaçırıldığına dair ikna edici ipuçlarına rastlar.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]