21. Yüzyılın Şafağında Savaş ve Savaş Karşıtı Mücadele

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
21. Yüzyılın Şafağında Savaş ve Savaş Karşıtı Mücadele
Savasvesavaskarsıtı.jpg
Yazarı Alvin Toffler, Heidi Toffler
Orijinal ismi War and Anti-War:Survival at the Dawn of the twenty-first century
Çevirmen Mehmet Harmancı
Kapak tasarımı Hale Pakcan
Ülke Türkiye
Özgün dili İngilizce
Dili Türkçe
Yayınevi Sabah Kitapları
Anadilinde
basım tarihi
1994
Sayfa sayısı 266
ISBN 9757339083

21. Yüzyılın Şafağında Savaş ve Savaş Karşıtı Mücadele (İngilizce: War and Anti-War: Survival at the Dawn of the twenty-first century), Amerikalı yazar, sosyal düşünür ve gelecek bilimcileri Alvin Toffler ve eşi Heidi Toffler tarafından kaleme alınan ve 1993 yılında İngilizce basılan kitap.

Yazarlar, insanoğlunun varoluşundan bu yana gelen savaş kültürünü yorumlarken 21.yüzyıla savaş ve savaş karşıtı mücadelenin nasıl yansıyacağını okuyucuya aktarmaktadırlar.

Girişten; Günümüz savaşları istasyonlarda benzinin, süpermarketlerde yiyeceğin, borsada hisselerin fiyatını düşürür ya da yükseltir. Ekolojiyi altüst eder. Televizyon ekranları aracılığıyla oturma odalarına dolarlar. Geçmiş savaşlar zamanın ötesinden uzanarak bugünkü yaşamımızı etkilerler.

Zülfü Livaneli'nin kaleme aldığı sunuştan; Yapılması gereken şey, savaş kültürünün karşısına bir barış kültürü koymaktı. Yeniden, hepimiz için geçerli olabilecek bir evrensel barış kültürünün yaratılmasına katkıda bulunmaktı. Alvin ve Heidi Toffler'ın bu konudaki çabalarının yakından tanığıyım. 1986 yılında Sovyetler Birliği'nin kudretli Başkanı Mihail Gorbaçov'a yeni dönem için kaygılarını anlatırken dinlediğim bu dostlarla, her yıl başka bir kıtada ve başka bir konferansta, kongrede buluştuk.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]