2020 İspanya Bisiklet Turu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
2020 Vuelta a España
2020 UCI Dünya Turu, 21 yarışta, 20. yarış
Etapa 9 Vuelta 2020 3 croped.jpg
Peloton 9. Etapta.
Yarış detayları
Tarihler 20 Ekim-8 Kasım 2020
Etaplar 18
Mesafe 2.892,6 km (1.797 mi)
Galibiyet zamanı 72s 46' 12"
Sonuçlar
Kazanan  Primož Roglič (SLO) (Team Jumbo-Visma)
  İkinci  Richard Carapaz (ECU) (Ineos Grenadiers)
  Üçüncü  Hugh Carthy (GBR) (EF Pro Cycling)
-
Puanlar  Primož Roglič (SLO) (Team Jumbo-Visma)
Dağlar  Guillaume Martin (FRA) (Cofidis)
Gençler  Enric Mas (ESP) (Movistar Team)
Savaşçılık  Rémi Cavagna (FRA) (Deceuninck–Quick-Step)
Takım Movistar Team
← 2019
2021 →

2020 İspanya Bisiklet Turu, (İspanyolca2020 Vuelta a España), Büyük Turlar'dan biri olan İspanya Bisiklet Turu'nun 75. sürümü. 20 Ekim'de başlayıp, 8 Kasım'da sona erecek.[1] Yarış COVID-19 pandemisi nedeniyle 2020 UCI Yol Dünya Şampiyonası ve 2020 İtalya Bisiklet Turu sonrasında planlandı.[1] Yarış 1985 İspanya Bisiklet Turu'dan bu yana ilk kez 21 etaptan az olarak düzenlenmiştir.[2] Yarış 8 Kasım 2020'de Madrid'te son ermiştir. Genel klasmandaki liderliğiyle kırmızı mayonun sahibi 2019 yılının da galibi olan Primož Roglič olmuştur. İkinci sırayı Richard Carapaz, üçüncü sırayı Hugh Carthy almıştır.

Takımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

UCI Dünya Takımları

UCI Profesyonel Kıtalararası Takımlar

Rota ve Etaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

Etap karakteristikleri ve kazananlar[2]
Etap Tarih Parkur Mesafe Tip Kazanan
1 20 Ekim Irun - Arrate 173 km (107 mi) Tepelik etap  Primož Roglič (SLO)
2 21 Ekim Pamplona - Lekunberri 151,6 km (94 mi) Tepelik etap  Marc Soler (ESP)
3 22 Ekim Lodosa - La Laguna Negra de Vinuesa 166,1 km (103 mi) Tepelik etap  Dan Martin (IRL)
4 23 Ekim Garray - Ejea de los Caballeros 191,7 km (119 mi) Düz etap  Sam Bennett (IRL)
5 24 Ekim Huesca - Sabiñánigo 184,4 km (115 mi) Tepelik etap  Tim Wellens (BEL)
6 25 Ekim Biescas - Aramón Formigal 146,4 km (91 mi)[N 1] Dağlık etap  Ion Izagirre (ESP)
26 Ekim Vitoria-Gasteiz Dinlenme günü
7 27 Ekim Vitoria-Gasteiz - Villanueva de Valdegovia 159,7 km (99 mi) Tepelik etap  Michael Woods (CAN)
8 28 Ekim Logroño - Alto de Moncalvillo 164 km (102 mi) Dağlık etap  Primož Roglič (SLO)
9 29 Ekim Castrillo del Val - Aguilar de Campoo 157,7 km (98 mi) Düz etap  Pascal Ackermann (GER)[N 2]
10 30 Ekim Castro Urdiales - Suances 185 km (115 mi) Düz etap  Primož Roglič (SLO)
11 31 Ekim Villaviciosa - Alto de la Farrapona 170 km (106 mi) Dağlık etap  David Gaudu (FRA)
12 1 Kasım La Pola Llaviana - Alto de L'Angliru 109,4 km (68 mi) Dağlık etap  Hugh Carthy (GBR)
2 Kasım A Coruña Dinlenme günü
13 3 Kasım Muros - Mirador de Ézaro 33,7 km (21 mi) Dağlık zamana karşı  Primož Roglič (SLO)
14 4 Kasım Lugo - Ourense 204,7 km (127 mi) Tepelik etap  Tim Wellens (BEL)
15 5 Kasım Mos - Puebla de Sanabria 230,8 km (143 mi) Düz etap  Jasper Philipsen (BEL)
16 6 Kasım Salamanca - Ciudad Rodrigo 162 km (101 mi) Düz etap  Magnus Cort (DEN)
17 7 Kasım Sequeros - Alto de la Covatilla 178,2 km (111 mi) Dağlık etap  David Gaudu (FRA)
18 8 Kasım Hipódromo de la Zarzuela - Madrid 124,2 km (77 mi) Düz etap  Pascal Ackermann (GER)
Toplam 2.892,6 km (1.797 mi)
  1. ^ Mesafe orijinal olarak 136,6 km'ydi. Fransa COVID-19 kuralları gereği Vuelta'nın Fransa topraklarına girmesine izin verilmedi. Böylece Col du Tourmalet zirvesi geçilemedi.[3]
  2. ^ Aslen Sam Bennett etabı kazandı, ancak sprintte Emīls Liepiņš'e agresifçe omuz atması nedeniyle yarış hakemlerince sıralaması düşürüldü.[4]

Klasman liderliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Etaplara göre klasman liderliği[5]
Etap Kazanan Genel klasman
Jersey red.svg
Puan klasmanı
Jersey green.svg
Dağlar klasmanı
Jersey blue dotted.png
Gençler klasmanı
Jersey white.svg
Takım klasmanı
Jersey red number.svg
Savaşçılık ödülü
Jersey yellow number.svg
1 Primož Roglič Primož Roglič Primož Roglič Sepp Kuss Enric Mas Team Jumbo-Visma Jetse Bol
2 Marc Soler Richard Carapaz Gonzalo Serrano
3 Dan Martin Willie Smit
4 Sam Bennett Jesús Ezquerra
5 Tim Wellens Tim Wellens Guillaume Martin
6 Ion Izagirre Richard Carapaz Movistar Team Gorka Izagirre
7 Michael Woods Guillaume Martin Alejandro Valverde
8 Primož Roglič Stan Dewulf
9 Pascal Ackermann Juan Felipe Osorio
10 Primož Roglič Primož Roglič Alex Molenaar
11 David Gaudu Marc Soler
12 Hugh Carthy Richard Carapaz Guillaume Martin
13 Primož Roglič Primož Roglič ödül yok
14 Tim Wellens Marc Soler
15 Jasper Philipsen Guillaume Martin
16 Magnus Cort Rémi Cavagna
17 David Gaudu Marc Soler
18 Pascal Ackermann ödül yok
Final Primož Roglič Primož Roglič Guillaume Martin Enric Mas Movistar Team Rémi Cavagna

Kazananlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Anahtar
Jersey red.svg Genel klasman kazananını gösterir.
Jersey green.svg Puan klasmanı kazananını gösterir.
Jersey blue dotted.png Dağlar klasmanı kazananını gösterir.
Jersey white.svg Gençler klasmanı kazananını gösterir.
Jersey red number.svg Takımlar klasmanı kazananını gösterir.
Jersey yellow number.svg Savaşçılık ödülü kazananını gösterir.

Takım klasmanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Etap 18 sonucunda Takım klasmanı (1–10)[6]
Sıra Takım Zaman
1 Movistar Team A white jersey with a red number bib. 218s 37' 21"
2 Team Jumbo-Visma + 10' 23"
3 Astana + 40' 09"
4 UAE Team Emirates + 1s 04' 05"
5 Mitchelton-Scott + 1s 08' 33"
6 Cofidis + 1s 44' 20"
7 Ineos Grenadiers + 2s 32' 28"
8 Groupama-FDJ + 2s 44' 38"
9 Team Sunweb + 3s 08' 27"
10 EF Pro Cycling + 3s 12' 25"

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]