2018 Avrupa Atletizm Şampiyonası - Erkekler 100 metre

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Erkekler 100 metre
2018 Avrupa Atletizm Şampiyonası
Mekan Berlin Olimpiyat Stadyumu
Yer Berlin
Tarih
  • 6 Ağustos (eleme serileri)
  • 7 Ağustos (yarı finaller ve final)
Sporcu sayısı 20 ülkeden 48 sporcu
Kazanan derece 9.95
Madalya kazananlar
goldmedal    Büyük Britanya
silvermedal    Büyük Britanya
bronzemedal    Türkiye
← 2016
2020 →
2018 Avrupa
Atletizm Şampiyonası

etkinlikleri

2018 European Athletics Championships Logo.svg
Pist etkinlikleri
100 m erkekler kadınlar
200 m erkekler kadınlar
400 m erkekler kadınlar
800 m erkekler kadınlar
1500 m erkekler kadınlar
5000 m erkekler kadınlar
10.000 m erkekler kadınlar
100 m engelli kadınlar
110 m engelli erkekler
400 m engelli erkekler kadınlar
3000 m su engelli erkekler kadınlar
4x100 m erkekler kadınlar
4x400 m erkekler kadınlar
Yol etkinlikleri
Maraton erkekler kadınlar
Maraton takım erkekler kadınlar
20 km yürüyüş erkekler kadınlar
50 km yürüyüş erkekler kadınlar
Saha etkinlikleri
Yüksek atlama erkekler kadınlar
Sırıkla atlama erkekler kadınlar
Uzun atlama erkekler kadınlar
Üç adım atlama erkekler kadınlar
Gülle atma erkekler kadınlar
Disk atma erkekler kadınlar
Çekiç atma erkekler kadınlar
Cirit atma erkekler kadınlar
Kombine etkinlikler
Heptatlon kadınlar
Dekatlon erkekler


2018 Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda erkekler 100 metre, 6 - 7 Ağustos tarihinde Berlin Olimpiyat Stadyumu'nda gerçekleştirilmiştir.

Rekorlar[değiştir | kaynağı değiştir]

2018 Avrupa Atletizm Şampiyonası öncesi rekorlar
Dünya rekoru  Usain Bolt (JAM) 9.58 Berlin, Almanya 16 Ağustos 2009
Avrupa rekoru  Francis Obikwelu (POR) 9.86 Atina, Yunanistan 22 Ağustos 2004
Şampiyona rekoru  Francis Obikwelu (POR) 9.99 Göteborg, İsveç 8 Ağustos 2006
Dünyada yılın en iyi derecesi  Noah Lyles (USA) 9.88 Des Moines, Iowa, Amerika Birleşik Devletleri 22 Haziran 2018
Avrupa'da yılın en iyi derecesi  Zharnel Hughes (GBR) 9.91 Kingston, Jamaika 9 Haziran 2018

Program[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarih Saat Tur
6 Ağustos 2018 18:30 1. Tur
7 Ağustos 2018 21:30 Yarı finaller
7 Ağustos 2018 23:50 Final

Tüm saatler (UTC+02:00) yerel saatine göredir

Yarışma formatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon boyunca şampiyonaya katılan ilk sekiz sıradaki sporculara yarı finallere doğrudan katılım verildi. İlk tur 6 Ağustos Pazartesi günü yapıldı. Yarı finaller bir gün sonra, final ise iki saat sonra gerçekleştirildi.

Sonuçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Tur[değiştir | kaynağı değiştir]

Her seride ilk 2 atlet (Q) ve bunlar dışında kalan en hızlı 5 atlet (q) yarı finale yükselir. En iyi dereceye sahip 9 katılımcı doğrudan yarı finale katılır.[1]

Rüzgar:
Seri 1: -0.2 m/s, Seri 2: +0.1 m/s, Seri 3: +0.2 m/s, Seri 4: -0.3 m/s, Seri 5: +0.4 m/s

Sıra Seri Kulvar Atlet Ülke Derece Not
1 1 2 Churandy Martina  Hollanda 10.24 Q
2 5 4 Silvan Wicki  İsviçre 10.28 Q
3 3 1 Alex Wilson  İsviçre 10.32 Q
4 1 8 Ján Volko  Slovakya 10.32 Q
5 2 5 Yazaldes Nascimento  Portekiz 10.33 Q
6 5 8 Carlos Nascimento  Portekiz 10.33 Q
7 5 6 Hensley Paulina  Hollanda 10.34 q
8 3 3 Christopher Garia  Hollanda 10.35 Q
9 4 7 Jonathan Quarcoo  Norveç 10.37 Q
10 1 6 Dominik Kopec  Polonya 10.37 q
11 2 6 Julian Reus  Almanya 10.37 Q
12 3 4 José Lopes  Portekiz 10.38 q
13 5 7 Federico Cattaneo  İtalya 10.39 q
14 3 8 Zdeněk Stromšík  Çek Cumhuriyeti 10.39 q
15 5 2 Yiğitcan Hekimoğlu  Türkiye 10.40
16 3 6 Kevin Kranz  Almanya 10.41
17 4 4 Lucas Jakubczyk  Almanya 10.41 Q
18 5 5 Oleksandr Sokolov  Ukrayna 10.43
19 2 8 İoannis Nifadopulos  Yunanistan 10.44
19 3 7 Remigiusz Olszewski  Polonya 10.44
21 1 4 Denis Dimitrov  Bulgaristan 10.45
22 4 6 Marvin Rene  Fransa 10.47
23 4 8 Dennis Leal  İsveç 10.51
24 2 1 Aitor Same Ekobo  İspanya 10.51
25 2 7 Jan Veleba  Çek Cumhuriyeti 10.52
26 4 5 Joris van Gool  Hollanda 10.52
27 3 2 Šimon Bujna  Slovakya 10.53
28 2 2 Przemysław Słowikowski  Polonya 10.54
29 4 1 Patrick Chinedu Ike  İspanya 10.54
30 1 7 Ángel David Rodríguez  İspanya 10.55
31 4 3 Dominik Záleský  Çek Cumhuriyeti 10.55
32 4 2 Ionut Andrei Neagoe  Romanya 10.56
33 2 3 Florian Clivaz  İsviçre 10.57
34 1 1 Markus Fuchs  Avusturya 10.57
35 2 4 Henrik Larsson  İsveç 10.62
36 5 3 Dániel Szabó  Macaristan 10.64
37 1 5 Erik Hagberg  İsveç 10.69
38 3 5 Petar Peev  Bulgaristan 10.75
39 1 3 Ioan Andrei Melnicescu  Romanya 10.88

Yarı finaller[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk 2 atlet (Q) ve bunlar dışındaki en hızlı 2 atlet (q) finale yükselir.[2]

Rüzgar:
Seri 1: +0.4 m/s, Seri 2: +0.6 m/s, Seri 3: +0.2 m/s

Sıra Seri Kulvar Atlet Ülke Derece Not
1 1 4 Jimmy Vicaut*  Fransa 9.97 Q, CR
2 2 5 Zharnel Hughes*  Büyük Britanya 10.01 Q
3 2 3 Jak Ali Harvey*  Türkiye 10.09 Q
4 1 6 Reece Prescod*  Büyük Britanya 10.10 Q
5 3 4 Filippo Tortu*  İtalya 10.12 Q
6 3 5 Chijindu Ujah*  Büyük Britanya 10.14 Q
7 1 8 Churandy Martina  Hollanda 10.18 q, SB
8 1 5 Emre Zafer Barnes*  Türkiye 10.21 q
9 2 2 Yazaldes Nascimento  Portekiz 10.22 SB
10 3 3 Alex Wilson  İsviçre 10.22 SB
11 2 4 Lamont Marcell Jacobs*  İtalya 10.22
12 1 1 Dominik Kopeć  Polonya 10.29
13 2 6 Ján Volko  Slovakya 10.31
14 1 3 Carlos Nascimento  Portekiz 10.31
15 3 1 Christopher Garia  Hollanda 10.31
16 2 8 Lucas Jakubczyk  Almanya 10.32
17 2 7 Zdeněk Stromšík  Çek Cumhuriyeti 10.37
18 3 7 Julian Reus  Almanya 10.37
19 2 1 Hensley Paulina  Hollanda 10.38
20 1 2 Federico Cattaneo  İtalya 10.39
21 3 2 José Lopes  Portekiz 10.40
22 3 8 Jonathan Quarcoo  Norveç 10.45
23 1 7 Silvan Wicki  İsviçre 10.49
24 3 6 Amaury Goltin*  Fransa 10.55

*Yarı finalde doğrudan yer alan atletler[3]

Final[değiştir | kaynağı değiştir]

Rüzgar: 0.0 m/s[4]

Sıra Kulvar Atlet Ülke Derece Not
1., altın madalya sahibi 5 Zharnel Hughes  Büyük Britanya 9.95 CR
2., gümüş madalya sahibi 7 Reece Prescod  Büyük Britanya 9.96 =NU23R
3., bronz madalya sahibi 3 Jak Ali Harvey  Türkiye 10.01
4 8 Chijindu Ujah  Büyük Britanya 10.06 SB
5 6 Filippo Tortu  İtalya 10.08
6 2 Churandy Martina  Hollanda 10.16 SB
7 1 Emre Zafer Barnes  Türkiye 10.29
4 Jimmy Vicaut  Fransa DNS

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Eleme serileri sonuçları
  2. ^ Yarı final sonuçları
  3. ^ List of directly qualified athletes in Semi-Finals
  4. ^ Final sonuçları