1-up

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1UP yazılı oyun altını.

1-up (veya “1UP”, 1-UP”), video oyunlarında, oyuncunun oyuna devam edebilmesi için bir adet cana hak kazanmasını anlatan terimdir.

"1-up" teriminin ilk kez 1970'lerde ABD'de pinball oyunlarında kullanıldığı görüldü. Bu oyunlar oyunculara birçok kez devam etme şansı veriyordu. Top oyun masasından düştüğünde sıradaki top makine tarafından otomatik olarak dolduruluyor ve oyuncu oyuna devam edebiliyordu. Eğer oyuncu çok yüksek skorlara ulaşmış ise "ekstra top" veya "ekstra can" kazanıyordu. Bu özellik daha sonra Arcade gibi diğer oyunlarda da görüldü ve 1980'lerde video oyunlarında ekstra can terimi yerleşmeye başladı.

Terimin "1" rakamı ve "up" (yukarı) kelimesinden oluşması ise pinball oyununun sadece 1 oyuncu ile oynanması ve topun yukarıdan aşağı düşmesiyle oynanan bir oyun olması ile ilgilidir. Video oyunlarında ilk kez Super Mario Bros. oyununda "1-up" ibaresi görüldü. Oyuncu 100 puan topladığında "1-up" ibaresi oyun karakterinin kafasının üzerinde beliriyordu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Thomas, David. "The Videogame Style Guide and Reference Manual" (PDF). Power Play Publishing. 24 Eylül 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi.