Ştreimel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ştreimel giymiş bir ultra-Ortodoks Yahudi (Kudüs)
Ştreimel giymiş bir ultra-Ortodoks Yahudi haham (Kudüs)

Ştreimel (Yidiş: שטרײַמל‎, shtrayml veya שטרײַמלעך‎, shtraymlekh), pek çok evli Haredi Yahudiliği mensubu erkeğinin, özellikle Hasidik Yahudilik üyelerinin, Şabat ve Yahudi bayramlarında başlarına giydikleri kürklü bir şapkadır. Yeruşalim'de ştreimel, Litvanya Yahudileri tarafından da çokça giyilir.[1]

Kökeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Ştreimel'in kökenini yansıtan pek çok farlı rivayet vardır. Encyclopædia Britannica'ya göre Tatar kültüründen esinlenilmiştir.[2] Diğer birçok tarihçi yazarlarda, bu tüylü şapkanın Tatar, Türk veya Rus kökenli olduğunu savunur; ancak açık bir kronoloji oluşturmak mümkün değildir.[3] Bazı rivayet ve efsanelere göre ise Yahudiler’in ştreimel'i benimsemenin ilk nedeni, zamanın Rus çarının, Yahudilerin, Yahudi olmayanlar gibi giyinmesi gerektiği kararını almasıdır.[4][5]

Sembolizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Yahudi erkeklerin, kafalarını taktıkları bir dini figür olsa da, Yahudi yasaları açısından ştreimel için, diğer Yahudi şapkalarına kıyasla ayrıyeten özel bir dini önemi yoktur. Bununla birlikte, iki başlığın aynı anda takılması (ştreimel her zaman bir yarmulke üzerine giyilir) ek manevi değer kattığı için olduğu düşünülür. Yahudilikte kutsal sayılmış gün; Şabat günüde, evli erkekler tarafından kullanılır. Sinagog’da, hahamlar tarafından da sıkça takılır.

Üretimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Blumenthal, Ralph (10 Mayıs 2009). "When He Talks Hats, Basic Black is Only the Beginning". New York Times. ISSN 0362-4331. 2 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mayıs 2009. 
  2. ^ Encyclopædia Britannica (1963) Volume 23 page 113
  3. ^ Danna Lorch (17 Mayıs 2018). "Shtreimel Styles Are Ruled By Trends As Much As Tradition — Even For Hasidim". The Forward Association, Inc. 9 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2019. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 22 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Haziran 2020. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Haziran 2020.