Şihr

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Şihr ya da Aş-Şihr, Yemen'in güney kıyılarında liman kenti.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı İmparatorluğu'nun 1517'de Memlûk Devleti'ni yıkarak Yemen üzerinde de fiilî hakimiyet tesis etmesi ve Osmanlı denizcilerinin Portekiz'e karşı Kızıldeniz ve Umman Denizi'nde giderek artan mevcudiyetleri çerçevesinde Kadirî Sultanlığı ve limanı Şihr de Osmanlı etki alanına girdi.

Osmanlılar; 1530 yılında Kadirî Sultanı Bedir ibn Abdullah'a Portekizlilerle temasa geçmemesi tavsiyesiyle birlikte, Şihr'e top ve 100 levent konuşlandırdı.[1] Kadirîler bu destek kuvvetin sayesinde 1531 yılında Portekizlilerin saldırısını püskürtmeyi başardı.[2] 1538 yılında ise Diu Seferine çıkan Hint Kaptanı Hadım Süleyman Paşa dönüş yolunda Şihr'e de uğrayarak Osmanlı egemenliğini pekiştirdi.

1636 yılında Zeydî İmamlığı'nın Yemen'de Osmanlı egemenliğine (1848'e kadar) son vermelerinin ardından Osmanlı İmparatorluğu'nun Şihr üzerindeki hâkimiyeti de sona erdi. 1867 yılında Hadramut'ta güç kazanan Kuaytî Emirliği'nin eline geçti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Kanuni Sultan Süleyman", Yılmaz Öztuna, Kültür Bakanlığı, Ankara (1989)
  2. ^ "The Portuguese Off the South Arabian Coast: Ḥaḍramī Chronicles, with Yemeni and European Accounts of Dutch Pirates Off Mocha in the Seventeenth Century", R.B.Serjeant, Clarendon Press (1963), s.57