Şeyh Hasanlılar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Göçleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Şeyh Hasanlıların Anadolu’ya göçleri hakkında değişik rivayetler mevcuttur. Bir rivayete göre Bağdat’ın Tuba kasabasından gelmişlerdir ve Ali bin Ebu Talib’in neslindendirler. Diğer bir rivayete göre Horasanlı Abbasî Halifeleri nesli olarak zikredilmişlerdir. Son olarak ise Vefaî Tarikatı kurucusu Tacül Arifiyn Seyyid Ebul Vefa evlatlarından ve Hace Ahmed Yesevî tarikatından icazetli Şeyh Ahmed Yesevî neslinden zikredilmişlerdir. Bu rivayetlerin birbirine karışmasının sebebi belgelerin fazla ve farklı olmalarındandır.

Şeyh Hasan ve Şeyh Ahmed Dede[değiştir | kaynağı değiştir]

Şeyh Hasan ve Seyh Ahmed Dede kardeştirler. Türbeleri Elazığ ilinin Baskil Ilçesine (Eski Malatya) bağlı Şeyh Hasan Köyü‘ndedir. Şeyh Hasan ve Şeyh Ahmed Dede‘nin eski mezar taşında 1188 YA ALLAH KONYA yazı ve senesi mevcut olup bu tarihin doğum mu yoksa Hakk‘a yürüme mi olduğu hakkında kesin bir bilgi yoktur. Bu tarihlerde İran Horasan’ın Nişabur Kenti’nden Malatya‘nın Şeyh Hasan Köyü‘ne geldikleri de bilinir. Eski mezar taşlarının Alevî inanç mezar kültüründe çokça rastlanan çiçek motifleri ile süslü olup Karakaya Barajı nedeni ile nakil çalışmaları esnasında kaybolduğu bilinmektedir.

Din[değiştir | kaynağı değiştir]

Şeyh Hasanlılar genel olarak Alevî bir aşirettir. Bölgeye göre Sünnî olarak hayatını devam ettirenler de mevcuttur.

Kabileler[değiştir | kaynağı değiştir]

Şeyh Hasanlılar, Ocak (Manevi Önderler) ve aşiret olarak iki bölüme ayrılılar. Şeyh Hasanlıların Ocak mensupları başta Şeyh Hasan Köyü olmak üzere Elazığ, Malatya, Tunceli, Erzincan, Sivas, Tokat, Samsun gibi yerlerde mevcutlardır. Aşiretleşme ise Tunceli’de başlamış ve zamanla Türkiye’nin çeşitli bölgelerine yayılmıştır.

Şeyh Hasanlıların Aşiret Kolları:

  • Şeyh Hasanlı Kolu
  1. Abbasan (Abbasuşağı)
  2. Karabaliyan (Karabaliuşağı)
  3. Ferhadan (Ferhatuşağı)
  • Seyyid Kolu
  1. Kalan (Kaluşağı)
  2. Koçan (Koçuşağı)
  3. Kevan (Kavuşağı)

Ve bu ana kolların kendi alt kolları da mevcuttur. Hepsine birden genel olarak Şeyh Hasanlı adı verilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Şeyh Hasan Aşireti Anayurt'tan Anadolu'ya. (İsmail Onarlı)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]