Şehzade Mehmed

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Şehzade Mehmed
Hunername 171a Mehmed (cropped).jpg
Doğum 1521 civarı
İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm 6 Kasım 1543 (22 yaşında)
Manisa, Osmanlı İmparatorluğu
Defin yeri Şehzade Camii, İstanbul
Din İslam
Ebeveyn(ler) I. Süleyman ve Hürrem Sultan
Çocuk(lar) Hümaşah Sultan

Şehzade Mehmed (d. 1521, İstanbul - ö. 6 Kasım 1543, Manisa), (Osmanlıca adı: الأمير محمد الفاتح) I. Süleyman'ın Hürrem Sultan'dan olan ilk oğludur. 6 Kasım 1543 yılında Manisa Sarayı'nda vefat etmiştir.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehzade Mehmed, çocukluğunda Eski Saray'da kalmıştır (Beyazıt ilçesi sınırlarındaki Eski Saray bugün İstanbul Üniversite'si bünyesinde fakülte olarak kullanılır). Sanata düşkün zayıf bünyeli bir şehzadedir.[1] Babası I. Süleyman'ın eğitimine önem vererek özel eğitim almasını sağlamıştır. Genç şehzade, 1540 yılında ağabeyi Şehzade Mustafa'nın Saruhan Sancağı'ndan alınarak Amasya Sancağı'na atanması sonrası Saruhan Sancağı'na getirilmiştir. İki yıl orada kesintisiz görev yapmıştır. Ağabeyi Şehzade Mustafa'nın Saruhan Sancağı'ndan alınıp Amasya Sancağı'na atanmasını Hürrem Sultan'ın etkisine bağlar.

Babasının tahttan feragat etmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Babası Süleyman, Şehzade Mehmed'in eğitimle o kadar ilgiliydi ki onu Saruhan Sancağı'na atadıktan sonra tahttan feragat edip tahtı en sevdiği şehzadesine bırakmak istediği şeklinde görüşler ortaya çıkmıştı. Bunun nedeni Kanuni Sultan Süleyman'ın genç yaşta ölen şehzadesinin ardından uzunca bir süre yas tutması ve şehzadenin mezarının başına taht koydurması olarak gösterilebilir. Şehzadenin ani ölümüyle sarsılan Kanuni "şehzadeler güzidesi" dediği oğlu adına 1543-1548 yılları arasında Mimar Sinan'a İstanbul'da Şehzadebaşı Camii'ni yaptırmıştır. Oğlunun ölümü ve Camii'nin tamamlanması ardından oğlunun mezarının bulunduğu yerin üst tarafına küçük bir taht koydurmuştur. Kırk gün kesintisiz olarak oğlunun mezarına gidip dualar okuduğu bile söylenir.

Çocukları[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehzade Mehmed'in Hümaşah Sultan adında bir kızı vardır.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehzade Mehmed'in ölümü hakkında farklı görüşler mevcuttur.[2] Bazı araştırmacılara göre çiçek hastalığından ölmüştür. Bir görüşe göre eceliyle ölmüştür. [3][4] Şehzade Mehmed'in mezarı İstanbul'daki Şehzadebaşı Camii'sinde yer almaktadır. Türbenin en baş tarafında Şehzade Mehmed, orta tarafında kızı Hümaşah Sultan, en son tarafta ise küçük kardeşi Şehzade Cihangir yatmaktadır. Camii'nin dış tarafında da kız kardeşi Mihrimah Sultan'ın kocası olan Rüstem Paşa'nın mezarı yer almaktadır.

Popüler kültürdeki yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

2003 yapımı Hürrem Sultan dizisinde Sezgi Mengi canlandırırken, 2011 yapımı Muhteşem Yüzyıl dizisinde Gürbey İleri tarafından canlandırılmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Köse, Osman (2010). I.Süleyman. Samsun: Ondokuz Mayıs Üniversitesi. 
  2. ^ Öztuna, Yılmaz. Kanuni Sultan Süleyman. Babıali Kültür Yayınları, 2006. s. 174-189
  3. ^ Uzunçarşılı, İsmail Hakkı (1951, yeni ed. 1998), Osmanlı Tarihi: İstanbul'un Fethinden Kanunî Sultan Süleyman'ın Ölümüne Kadar , Ankara:Türk Tarih Kurumu Yayınları
  4. ^ Öztuna, Yılmaz. Kanuni Sultan Süleyman. Babıali Kültür Yayınları, 2006. s. 174-189

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]