Şato (roman)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şato
Das Schloss
1926 yılına ait Almanca baskı
YazarFranz Kafka
ÜlkeÇekoslovakya
DilAlmanca
TürRoman
Yayım1926

Şato (Almanca: Das Schloss), Franz Kafka tarafından yazılmış bir romandır. Romanın baş kahramanı, "K." olarak anılmakta olup bilinmeyen nedenlerden ötürü köyü yöneten gizemli otoritelerin arasına katılma hevesindedir. Kafka'nın ömrü romanı bitirmeye yetmemiştir ancak kadastrocu olan K.'nın köyde ölmesi ile sonlanmasını istemiştir. Kimi zaman karanlık kimi zaman gerçeküstü içeriğiyle Şato; yabancılaşma, bürokrasi, bir adamın sisteme karşı sonu gelmeyen ayakta durma çabası, bazen sistemin içinde yer alma hevesi, bazen sisteme duyulan öfke arasında, erişilemez bir hedef doğrultusunda faydasız ve umutsuzca bir yol arayışını anlatmaktadır.

Romanın tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kafka, Şato'yu yazmaya 27 Ocak 1922 tarihinde, Çek Cumhuriyeti'nde yer alan Spindlermühle kasabasında başlamıştır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakter Tanımlama
K., Kadastrocu Hikâyenin baş kahramanı, kendini kadastrocu olarak tanıtır, okula hademe olarak işe alınır, ve kasaba halkı tarafından bir yabancı olarak görülür. Roman boyunca bürokrasiyi aşabilmek ve Şato' da yüksek bir mevkide çalışan Klamm'a ulaşabilmek için çabalar durur.
Frieda Herrenhof'da, Klamm'ın gönül eğlendirdiği barmenlerden biridir. Romanın büyük bir bölümünde K.'nın nişanlısı olarak yer alır. Kitap boyunca K.'nın ilgisizliğinden yakınır ve onun için vazgeçtiği hayatına üzülür. Sonunda K.'yı terkeder.
Hans, Han Sahibi
(Bridge Inn)
Hanın gerçek sahibinin yiğenidir. Karısı, Gardena tarafından tembellik ve K.'ya karşı fazla iyi davranmakla suçlanır.
Gardena, Han Sahibinin Eşi
(Bridge Inn)
Klamm'ın eski gönül eğlencelerinden biridir. Frieda' nın dert ortağıdır ve K.'ya hiç güvenmemektedir.
Barnabas, postacı Şato tarafından K. ile haberleşmek üzere atanmış postacıdır. İşe yeni başlamıştır. K., onu Şatoya ulaşmak için kullanmak istemektedir. İlerledikçe ailesi ile ilgili detaylı bilgiye ulaşılacaktır.