Şangay Şövalyeleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Shanghai Knights
Şangay Şövalyeleri
Şangay Şövalyeleri Film Posteri
YönetmenDavid Dobkin
YapımcıJackie Chan
Gary Barber
Roger Birnbaum
SenaristAlfred Gough
Miles Millar
OyuncularJackie Chan
Owen Wilson
MüzikRandy Edelman
CinsiSinema filmi
TürüAksiyon/Macera
RenkRenkli
Yapım yılıABD, 2003
Çıkış tarih(ler)iAmerika Birleşik Devletleri 7 Şubat 2003
Süre92 dakika
Dilİngilizce
Bütçe$50 milyon[1]
Hasılat$88.3 milyon[1]
Önceki filmŞangaylı Kovboy

Şangay Şövalyeleri 2003 ABD yapımı Komedi-Aksiyon filmidir. Başrollerini Jackie Chan ve Owen Wilson paylaşmış olup, yönetmenliği David Dobkin yapmıştır. Fann Wong'un ilk Hollywood filmidir.

Film 7 Şubat 2003'te gösterime girdi. Film karışık eleştiriler aldı ancak gişede iyi bir performans gösterdi.[1]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

1887'de Lord Nelson Rathbone (Aidan Gillen), Yasak Şehir'de, Boksör grubununda desteğini alarak Chon Wang'ın babası olan Çin İmparatorluk Mührünün Muhafızı'nı öldürüp mührü çalar. Mührün Muhafızı son nefesini verirken, kızı Chon Lin'e abisi Chon Wang'a vermesi için bir yapboz kutusu verir.

Nevada, Carson City'de şerif olan Chon Wang (Jackie Chan), büyük beceriyle kaçakları yakalamaktadır. Bu sırada Wang, yapboz kutusunu ve Lin'den ona babasının ölümünü ve katilini Londra'ya kadar takip ettiğini yazan bir mektup alır.

Bunun üzerine Londra'ya seyahati için paraya ihtiyacı olan Chon Wang, New York'a giderek Roy O'Bannon'ı bulmak ve altınlardan payını alabilmek ister. Roy ise şeriflik görevinden ayrılmış, evliliğini bitirmiş, tüm altınları Zeplin işine yatırmış ve paraları harcayıp bitirdiği için bir otelde garsonluk yapmakta ve yarı zamanlı jigololuk yapmaktadır. Londra'ya bilet satın alabilmeleri için Roy, otel odasında bir kız ile beraber olacak iken, kızın belediye başkanı olan babası ortaya çıkar ve otele polis ile baskın düzenler. Roy ve Wang kovalamacadan sonra onlardan kaçar, kendilerini bir sandıkta Londra'ya giden bir gemide bulurlar.

Londra'ya vardıklarında, Charlie adında bir çocuk, Roy'un cebinden saatini çalar. Roy ve Wang, Charlie ve Charlie'nin kendi sahasında hırsızlık yapmasına öfkelenen bir çete arasındaki mücadelenin ardından tutuklanırlar. Scotland Yard'da görevli Müfettiş Artie Doyle, Fleet Street çetesini alt edip yakaladıkları için ikisine de teşekkür eder. Lin'in akıbetini sorduklarında, Artie onlara Lord Rathbone'u öldürmeye teşebbüs ettiği için gözaltında olduğunu söyler. Lin'i ziyaret ettiklerinde Roy, onu görür görmez aşık olur ve ona şans getirmesi için bir deste iskambil kağıdı verir. Wang ve Roy, Charlie ile tekrar karşılaşır. Lord Rathbone'un bulunduğu Buckingham Sarayı'ndaki bir gala için bir davetiye bulup içeri girerler.

Wang ve Roy, Rathbone'u gizli bir geçitten geçtiği özel bir kütüphaneye kadar takip eder. Wang mühür kutusunu bulur, ancak mühür gitmiştir ve gardiyanlar tarafından saldırıya uğrarlar. Roy'un hücresindeki kilidi açmak için oyun kartlarını kullanan Lin, gelir ve Roy'u kurtarır. Üçü, Rathbone'un İmparatorluk Mührünü Çin İmparatoru'nun gayri meşru kardeşi Wu Chow'a (Donnie Yen) verdiğini görür. Kısa bir mücadeleden sonra Charlie mührü çalar. Rathbone ve Wu Chow, ikisinin de içinde bulundukları ahırı ateşe verdikten sonra kaçarlar. Lin, Roy ve Wang Rathbone'un ahırda bulunan arabasını çalıp ordan kaçmayı başarırlar ve daha sonra Stonehenge'e çarparlar. Rathbone, "yetersizliğinin sınır tanımadığını" söyleyip azarladıkran sonra Artie'yi kovar. Lin, ertesi sabah Wang ve Roy'u bir at arabası ile alıp, onları Whitechapel'e götürür.

Roy ve Wang bir geneleve giderler ve Roy, Wang'ın kız kardeşi Lin'i Roy'un ona uygun olmayan bir koca olduğuna ikna etmeye çalıştığına kulak misafiri olur, hatta ona jigolo geçmişini anlatır. Bunu duyan Roy'un kalbi kırılır. Wang ise Roy'u yatıştırmak için ona sürpriz yaparak genelev kadınları ile bir yastık kavgasına davet eder. Wang, Roy ve Lin, planını açıklayan Rathbone tarafından bulunur ve yakalanırlar: Mühür karşılığında Wu Chow, Kraliçe dahil olmak üzere tüm İngiliz kraliyet ailesini öldürecek ve suçu Lin'in üzerine atacaklardır ve böylece taht için onuncu sırada yer alan Rathbone, daha sonra İngiltere kralı olacaktır. Ölümü bekleyen Roy, servetinin çoğunu kendisini bir kahraman ve Wang'ı korkak bir yardımcısı olarak tasvir ettiği Roy O'Bannon Vs Mummy adlı kitabının basımına harcadığını itiraf eder. Wang onu affeder, kendisi ve Lin arasındaki duygusal ilişkisinin karşısında olmayacağını söyler. Kendini kurtarır ve Roy'u da kurtarır.

Wong ve Roy, Artie'ye Charlie'nin nerede olabileceğini sorarlar. Çünkü mühür Charlie'dedir. Artie, düşürdüğü bir şapkadan Charlie'nin Madame Tussauds'da olduğu sonucunu çıkarır. Madame Tussauds'a giderler ve Charlie'yi bulurlar. Onu Boksörlerden kurtarırlar, ancak üçü Charlie'nin hayatı karşılığında Boksörlere mührü teslim etmek zorunda kalırlar. Üçü de daha sonra polis tarafından yakalanırlar. Charlie onları kurtarır ve kendini tanıtarak, tam adının Charlie Chaplin olduğunu söyler. Chon Wang, Wu Chow ile dövüşür. Chow tam Wang'ı öldürmek üzereyken Lin, bir roketle Wu Chow'u öldürür. Kraliyet ailesini de Wu Chow tarafından öldürülmekten kurtarırlar. Üçlü, Rathbone'u Big Ben'in tepesine kadar takip eder. Roy, Rathbone tarafından saat kulesinden aşağı atılır, ancak Roy şans eseri saat'in yelkovanına tutunur. Wang ise düellolarını uzatmak için defalarca hayatını bağışlayan Rathbone tarafından kılıç dövüşünde umutsuzca yenilmektedir. Wang, yetersiz kaldığını anlayıp Rathbone'u tamamen yenmeye çalışmaktan vazgeçer, bunun yerine üzerinde bulundukları platformun destek iplerini koparır. Birlikte kuleden aşağı düşerler. Rathbone düşerek ölürken Roy üzerinde tutunduğu yelkovandan Wang'ı havada yakalar. Her ikisi de kısa süre sonra Büyük Britanya bayrağının bir kısmına tutunduktan sonra, Kraliçe'nin içinde bulunduğu at arabasına güvenli bir şekilde düşerler.

Roy, Wang ve Artie Kraliçenin huzurunda ve onun tarafından şövalye ilan edilirler. Artie hikâyeler yazmaya karar verir ve Roy'dan "Sherlock Holmes" adını kullanmak için izin ister. Wang, babasının ona gönderdiği yapboz kutusunu açar ve ona ailenin önemini hatırlatan bir mesaj bulur. Roy, kendisinin ve Wang'ın yeni sinema endüstrisine katılmak için Hollywood'a gitmelerini önerir. Onlar içinde bulundukları araba ile uzaklaşırken Charlie'nin arabanın arkasında saklandığı görülür.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapım aşaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönetmen David Dobkin şahsen Jackie Chan tarafından seçildi. Yönetmen David Dobkin, hareket çalışması yapabilen, iyi emote edebilen ve mükemmel İngilizce konuşabilen uygun bir Asyalı aktris seçmekte zorlandı. Daha sonra Fann Wong'un "Wo lai ye" (2001) ve "Qing she yu bai she" (2001) videolarının kliplerini gördü ve onu katıldığı Londra'da seçmelere davet etti. Daha sonra rol aldı ve sahne sayısı yüzde otuz arttı.

İkonik yer işaretlerinin çekilmesinin yanı sıra, Londra'daki sahneler büyük ölçüde 4 Şubat-21 Haziran 2002 tarihleri arasında Prag, Çekya'da çekildi.[2][3]

Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Film eleştirmenlerden karışık eleştiriler aldı. Rotten Tomatoes'te film 151 yorum üzerinden % 66 onay derecelendirmesine sahiptir.[4] Metacritic'te film, 33 eleştirmenden alınan 100 üzerinden 58 puan aldı.[5] CinemaScore tarafından araştırılan kitleler filme A'dan F'ye kadar "B +" notu verdi.[6]

Chicago Sun Times'dan Roger Ebert filme 4 üzerinden 3 yıldız verdi.

Sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Shanghai Dawn adı altında üçüncü bir filmin çekilmesi planlanmıştır. Film için planlar Jackie Chan'in web sitesinde yayınlandı, ancak bazı döküm ve üretim planları haberi sonrasında bu film yapılmamıştır. Onaylanmadığı halde, hiçbir haber olmadığı için projenin süresiz olarak durdurulduğu iddia edilmektedir. 7 Şubat 2003 tarihinde yapılan röportajda Owen Wilson şunları söyledi: "Belki Hollywood'dan başlayıp sonra oradan Afrika ya da Piramitlere gidiyoruz. istediğimiz zaman onları istedikleri yere götürme özgürlüğü var. ”

14 Mayıs 2015 tarihinde MGM, Shanghai Dawn ile birlikte hareket ettiklerini açıkladı. Jackie Chan, Lucy Liu ve Owen Wilson'un sırasıyla Chon Wang, Prenses Pei-Pei ve Roy O'Bannon rollerini üstlenmeleri bekleniyor.[7] Eylül 2016'da Jared Hess, filmin yönetmeni olarak imza attı. Millar ve Gough, Theodore Riley ve Aaron Buchsbaum ile birlikte filmin senaryosunu yazan bir ekran hikâyesi geliştirecekler.[8][9] Kasım 2016'da Gough, üçüncü filmin Çin'de düzenleneceğini söyledi çünkü Chan "Çin'i ilk filmin eski Batı'yı gösterdiği şekilde tanıtmak istiyor" dedi. Gough, Chan ve Wilson’ın filmin yapımı sürecinin ellerinde bulunduğunu ve “Bu filmlerle Jackie ve Owen’ın işbirliğini çok iyi geçtikçe ekranda ortaya çıkıyor”. Hikâye aşaması, böylece senaryo yazmamız gerektiğinde hikâyenin DNA'sına dayanıyor" şeklinde sözlerine ekledi.[10] 2023 itibarıyla, film için daha fazla bilgi veya vizyon tarihi bulunmamaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "Shanghai Knights (2003) - Financial Information". The Numbers. 6 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "'Shanghai' wraps". Variety. 26 Haziran 2002. 7 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2020. 
  3. ^ "CZECH REPUBLIC: JACKIE CHAN FILMS "SHANGHAI KNIGHTS" ON LOCATION IN PRAGUE". ITN. 16 Mayıs 2002. 6 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2020. 
  4. ^ "Shanghai Knights". Rotten Tomatoes. 19 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ağustos 2019. 
  5. ^ "Shanghai Knights". Metacritic. 18 Şubat 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ağustos 2019. 
  6. ^ "Cinemascore". CinemaScore. 9 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2020. 
  7. ^ Perry, Spencer (14 Mayıs 2015). "MGM Moving Forward with Shanghai Dawn, Starring Jackie Chan and Owen Wilson". ComingSoon.net. 25 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Temmuz 2015. 
  8. ^ "Shanghai Dawn | News | Movies - Empire". gb: Empireonline.com. 20 Şubat 2003. 25 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Haziran 2017. 
  9. ^ Kit, Borys (6 Eylül 2016). "'Napoleon Dynamite' Director Jared Hess Tackling 'Shanghai Noon' Sequel (Exclusive)". The Hollywood Reporter. 25 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2019. 
  10. ^ Swinson, Brock (23 Kasım 2016). "Into the Badlands: Blood-splattered Heroes and the One Degree of Jackie Chan". Creative Screenwriting. 25 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]