Şafak Türküsü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şafak Türküsü
Şafaktürküsüs.jpg
2005 yılında Epsilon yayınevinin bastığı kitabın kapağı
Yazar Nevzat Çelik
Ülke Türkiye
Dil Türkçe
Tür Şiir
Yayım 1984
Yayımcı Alan, Epsilon
ISBN 9753317212

Şafak Türküsü Nevzat Çelik'in aynı isimli bir şiir kitabı da bulunan şiiridir. Kitap 1984 yılında Akademi Kitabevi Başarı Ödülünü kazanmıştır.[1] Şafak Türküsü isimli şiiri, şair Metris Cezaevindeyken yazılmaya başlamış ve yine O cezaevinde tutukluyken tanınmıştır.[2] Bu şiir kitabı basıldıktan iki hafta sonra sansürlü olmasına rağmen en çok satanlar listesine geçmiştir.[3]

Nevzat Çelik bu şiirinin Bayrampaşa Cezaevi'nde tamamlandığını söyler:

Yaklaşık iki buçuk yıl boyunca, biz o hücre tipi cezaevinde, üç kişilik ve tek kişilik hücrelerde 2.5 yıl boyunca havalandırmaya çıkamadan yaşamak zorunda kalmıştık. Şafak Türküsü, 83’te Metris’te esas olarak yazıldı, ama tamamlanma süreci şeydir. Bayrampaşa Özel Tip Cezaevi’dir.[4]

Şiirin konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Şiirin tamamı 280 dizeden oluşmaktadır. Bir idam mahkûmunun annesi ile vedalaşması teması üzerinde yoğunlaşır. 12 Eylül Darbesi'nden sonra yaşanan tutuklamalar sonucu birçok kişiyle beraber Nevzat Çelik de idam cezasına çarptırılmıştır. Kendisinin ifadesine göre çok yakınlarının, tanıdığı insanların idamlarının yaşandığı bir ortamda, bunun verdiği psikolojiyle yazılmıştır.

Ama bunu kavramsal bir süreç içerisinde yerini anlatabilmek, duyurabilmek için ya bu saiktir bana elbette Şafak Türküsü’nü esin olmak bana yazdıran. Bunu bir başkaldırı olarak düşünmemiz lazım, çünkü şiirin bütününe baktığın zaman orada asla yılmayan, pes etmeyen ve gelecek güzel günleri isteyen güzel gündüzünde sömürülmeyen, gecesinde aç yatılmayan bir dünya ve özgürlüğü isteyen insanların ortak dramını yakalayan bir şeydir.

Beste[değiştir | kaynağı değiştir]

1985 yılında Ahmet Kaya tarafından 95 dizesi bestelenip şarkı yapılmıştır. 1986 yılında yayımlanan bir albümüne bu ismi vermiştir.

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Nevzat Çelik". Milliyet. 4 Temmuz 2008. 29 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2008EEZ).  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi= (yardım)
  2. ^ "Ne yani, devrimci bir şair aşk romanı yazamaz mı". Sabah. 4 Temmuz 2008. 18 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2008EEZ).  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi= (yardım)
  3. ^ "Hapishane şairi diye ünlendi ama onun için aslolan hep kelimelerdi". Hürriyet. 4 Temmuz 2008. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2008EEZ).  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi= (yardım)
  4. ^ "Fenomen şiir Şafak Türküsü'nün bilinmeyen öyküsü!". Odatv. 4 Temmuz 2008. 12 Eylül 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2008EEZ).  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi= (yardım)