Şablon tartışma:Tartışma/Arşiv 1

  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kayda değerlik kriteri[kaynağı değiştir]

  Şablona bunu direkt ekledim, çünkü topluluğun bir sakınca görmeyeceğini düşündüm. Böylece tartışmalarda bu da bir kriter olarak şablonda görünebilecektir. --Erkan 08:33, 25 Haziran 2007 (UTC)

  Boş tartışma sayfaları[kaynağı değiştir]

  Bu şablonun bazı kullanıcılar tarafından özellikle yani madde açılımından sonra maddenin tartışma sayfasına boş iken konulduğunu görüyorum. Ancak şablonun kullanım tarifinde boş sayfalara koymayın deniyor! Ne yapmalı? Bu uyarıyı mı çıkarmalı yoksa boş sayfalara koyanlarımı uyarmalı? Ne dersiniz?--Erkan 09:02, 25 Haziran 2007 (UTC)

  Boş sayfaya koyanları uyarmalı tabiki.İstatistikleri yapay arttırmaya çalışmak gerçekleri değiştirmiyor.--Machiavelli' msj 09:06, 25 Haziran 2007 (UTC)
  Şablonu hatalı kullananların uyarılmalarını destekliyorum ama uyarırken yapılanın bir hata olduğunun farkında olmayabileceklerini de göz önünde bulundurmak lazım --Pinar 09:14, 25 Haziran 2007 (UTC)
  Gereksiz yere şablon kullanımına elbette hayır, uyarmak da bu konuda hata yapanların hatalarını anlamaları için çok iyi olacaktır. Fakat önemli nokta uyarının tonu, tarzı... bu iş için standart bir uyarı şablonu hazırlayabiliriz (örneğin vandalizm veya telif hakkı için olanlar gibi) ve dilini olabildiğince yumuşak tutabiliriz. Olmazsa bir ikinci şablon daha hazırlarız, dili biraz daha sert olan bunu da uyarılmasına rağmen ısrarla bu eylemi gerçekleştiren kullanıcılara atarız. Sonuçta gereksiz şablon kullanımına sadece tartışma şablonu odaklı değil, genel olarak hayır. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - Noumenon mesajkatkılar 06:35, 26 Haziran 2007 (UTC)
  Öncelikle, maddelere tartışma sayfası şablonu koyan kullanıcıları nasıl uyaracağımızı düşünmek yerine, neden böyle davrandıklarını anlamaya çalışalım. Gereksiz yere şablon kullanımına elbette ki hayır. Fakat, yöneticilerin sildiği sayfalara baktığımızda bunların bir kısmının maddelerin tartışma sayfalarından oluştuğunu görüyoruz. Özellikle de kayıtlı olmayan kullanıcılar, tartışma sayfalarının çoğunu bilgisizce ve deneme yapmak amacıyla kullanıyorlar. Böyle bir şablonun tartışma sayfalarında kullanımı, dikkat edilmesi gereken noktaları karşıdaki kişiye bildirecek böylelikle tartışma sayfalarında deneme yapılmasını ve maddeyle ilgisi olmayan şeylerin yazılmasını engelleyecektir. Sevgiler. --Dreamer 06:58, 26 Haziran 2007 (UTC)
  O şablonun tartışma sayfasına eklenmesinin yarattığı olumsuz etkiler yeni kullanıcıların vandalizm yapmasını önlemeye yardımcı olabileceği fikriyle yok olmuyor... ama haklısınız. Bununla birlikte tartışma şablonunu kullanmaktan çok daha etkili yöntemlere başvurabiliriz. Örneğin değişiklik sayfalarındaki uyarılara tartışma sayfalarının sadece ilgili maddenin içeriğine yönelik, ansiklopedik tartışmalara ait bir bölüm olduğunu hatırlatan bir uyarı ekleyebiliriz.
  Yine de, her gün belki onlarca deneme silen birisi olarak silinen deneme tartışma sayfalarının silinen deneme madde sayfalarına oranla çok ama çok az sayıda olduğunu belirtmekte yarar görüyorum. Ayrıca hoş geldin şablonunda bu konuda ipucu vermemiz yararlı olabilir... açıkçası başka şekilde çözebileceğimiz veya her halükârda bariz olan (Vikipedi bir ansiklopedi hangi sayfası olursa olsun "ksnfposmc.wopfjmno" yazmak vandalizmdir bunun burayı bilip bilmemekle çok da bir alâkası yok) bir şeyi hatırlatmak için şablon kullanmayı doğru bulmuyorum. Argümanınız haklıdır fakat bahsettiğiniz olay toplam denemelerin çok küçük bir porsiyonunu oluşturur ve hususun çoğunluğu salt vandalizmdir istediğimiz kadar uyarı şablonu koysak da bertaraf edilecek cinsten değildir. Elbette iyi niyetli olalım ama nazik uyarılar da sorun çıkartmamalıdır, eğer karşı tarafta iyi niyeti elden bırakmazsa. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - Noumenon mesajkatkılar 18:10, 26 Haziran 2007 (UTC)
  • Yeni haliyle uygulamaya kondu, güzel ve yapıcı tartışmalarda kullanılması dileği ve umuduyla. Levent Abi ileti 16:28, 6 Temmuz 2008 (UTC)

  Telif?[kaynağı değiştir]

  • Telifle ilgili de bir uyarı eklesek olmaz mı? -- fcn (m) 20:39, 14 Eylül 2009 (UTC)