Şablon tartışma:Türkçe değil

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
  • VP:HS Maddeler#2'ye göre:

Bir başka Wikimedia projesinde mevcut olan, yabancı dildeki maddeler silinebilir. - Eğer madde yabancı dilde olmasına rağmen bir başka Wikimedia projesinde bulunmuyorsa, {{Türkçedeğil}} şablonu konur, madde silinmez.

Yani sanırım maddenin tamamı yabancı dilde dahi olsa, eğer başka bir Wikimedia projesinde bulunmuyorsa, bu şablonu koyuyoruz, silemiyoruz. Tabii ben yanlış anlamış da olabilirim. Bu madde en wiki'nin hızlı silme politikasından aynen alındı. Bu nedenle eğer en wiki'nin yabancı dildeki maddelere dair genel politikasında farklı bir şey geçiyorsa, öyle kabul edebiliriz ama şimdilik sanırım böyle kabul etmeliyiz. Fikirler, bilgiler? - Noumenon 06:19, 29 Mayıs 2006 (UTC)

Şu andaki uygulamaya göre "başka dilden çevrilmekte" ve/veya "çalışma var" şablonları eklendiğinde --ki bu maddenin Türkçeleştirilmesinin yükümlülüğünü birinin üstlendiği anlamına geliyor, maddenin yabancı dilde olması sorun çıkarmıyor. Öte yandan, kimse maddenin Türkçeleştirilmesi soumluluğunu taşımazken Türkçe Vikipedi'de yabancı dilde yazılmış içeriğin ne kadar yararı olabilir ki?
Silme işlemine farklı bir gözle de bakılabilir. Aslında yapılan şey silmek değil, maddeyi doğrudan erişilebilir olmaktan çıkarmak. Söz konusu başlığı aradığımızda silindiğini görebilir, geri getirip sorumluluğunu üstlenebiliriz.
Biçem dökümanında dikkat çekilen noktalardan biri madde tamamlanmamış olsa da bunu vurgulamaktan kaçınılması gerektiği. Benim çıkarımım bunun Vikipedi'nin daha olumlu algılanabilmesi için önerildiği.
Aynı çizgide mantık yürüttüğümde üstünde kimsenin çalışmadığı, yabancı dille yazılmış bir maddenin çok hoş durmayacağını düşünüyorum. --Volkan 07:28, 29 Mayıs 2006 (UTC)