Şablon tartışma:Osmanlı İmparatorluğu'nun zırhlı savaş gemileri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

+[kaynağı değiştir]

@Khutuck, "dağılma" diye bir döneme göre böyle bir şablon oluşturmak ne kadar doğru? "Victoria dönemi zırhlıları", "Fetret Devri tabancaları" gibi örnekler düşünülünce anlamsız geliyor. Bıçak gibi keserek; gerileme dönemi, kuruluş dönemi vs diye bölerek bu tarz şablonları oluşturmanın faydalı olduğunu düşünmüyorum.--NanahuatlEfendim? 06.32, 20 Ekim 2019 (UTC)

Özet: "Zırhlı" tanımını battleship/battlecruiser diye sınırlayıp ironclad'leri dışarıda bırakacaksak adı Osmanlı zırhlı savaş gemileri olabilir.
@Nanahuatl Dönemsel ismin sorunlu olduğu konusuna katılmıyorum. Bu örnekte güzel bir kesim var aslında. Abdülkadir'den önceki zırhlılar hep ironclad ve 1864-1874 döneminde inşasına başlanmış gemiler. Bu şablondaki gemilerle aralarında teknolojik açıdan uçurum var.
Abdülhamid donanmanın yaptığı darbeyle tahta çıktığı için donanmaya hiç güven duymuyor, 30 yıllık dönemde donanma demir atmış durumda bekliyor. Kaynaklara göre 1876'dan 1908'e dek donanmaya neredeyse hiç yatırım yapılmıyor, 1870 öncesinden kalan demir zırhlılar (ironclad) çürümeye terk ediliyor. Bu dönemde Osmanlı Donanması'na modern bir zırhlı girmemiş, Abdülkadir de iptal edilmiş. Bu şablondaki gemiler ön-dretnot/dretnot/muharebe kruvazörü (zırhlı); hepsi de 1900-1920 arası Osmanlı'nın dağıldığı / yıkıldığı dönemle bağlantılı. Bir bakıma "20. yüzyıl Osmanlı zırhlı savaş gemileri" de denebilir ama dağılma dönemi daha tanımlayıcı. --Khutuckmsj 16.59, 20 Ekim 2019 (UTC)
İsimden ziyade şablonun varlığının sorunlu olduğunu kastetmiştim.--NanahuatlEfendim? 17.47, 21 Ekim 2019 (UTC)
Anladım. Buradaki gemiler kaynaklarda hep bir arada geçiyor, hikayeleri birbiriyle doğrudan bağlantılı, bu gemileri birbirine bağlayacak bir şablonun olması taraftarıyım. Şablonun adını değiştiriyorum, "Dağılma dönemi" kısmını kaldırınca anlam bozulmuyor gibi. Şablon:Kaiserliche Marine savaş gemisi sınıfları tarzı bir şablona mı geçsek? --Khutuckmsj 19.02, 21 Ekim 2019 (UTC)