Şablon:GM/2017-09-04

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Şablon:GM/2017-09-03 sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sia at Seattle.jpg
1000 Forms of Fear Avustralyalı şarkıcı Sia'nın altıncı stüdyo albümü. 4 Temmuz 2014'te Inertia Records tarafından Avustralya'da, Monkey Puzzle ve RCA Records tarafından dünya genelinde yayımlandı. Genel olarak elektropop tarzında bir albüm olarak tasarlansa da reggae ve hip hop tarzlarını da barındırdı. Tüm şarkıların yazımında görev alan Sia, sözlerde uyuşturucu bağımlılığı ve bipolar bozukluk konularını ele aldı.

1000 Forms of Fear, müzik eleştirmenlerinden çoğunlukla olumlu eleştiriler aldı. Eleştirmenler Sia'nın vokal yeteneğinin yanı sıra söz yazım yeteneğini de takdir etti. Albüm, ilk haftasında 52 bin kopya satarak ABD'deki Billboard 200 listesine bir numaradan giriş yaptı. Ülkedeki satışları Ekim 2015 itibarıyla 500 bin kopyaya ulaştı ve bu sayede RIAA tarafından altın sertifikayla ödüllendirildi. Avustralya ve Kanada listelerinde de bir numara olurken Birleşik Krallık, Danimarka, İsveç, İsviçre ve Yeni Zelanda'da ilk beşte yer aldı. (Devamı...)


Fatdakh MB.jpg
Mir Beşir Kasımov (d. 1879 – ö. 23 Nisan 1949), Sovyet Azeri siyasetçi, devrimci. Neriman Nerimanov'un ürettiği siyasetin takipçilerinden biri olan Kasımov Azerbaycan'da ulusal komünizm politikasının uygulayıcısı olarak da bilinir.

Kasımov 1879 yılında Kaçar Hanedanı'na bağlı Daşbolag'da (günümüzde Erdebil Eyaleti içinde) fakir bir köylü ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Bir petrol fabrikasında çalıştığı sıralarda 1898'de devrimci faaliyetlere başladı. Bu dönemde Bolşevik Partisine katıldı ve 1905 devriminde Bakü Bolşevik örgütlenmesinde muharebe tugayının bir üyesi olarak çalıştı. (Devamı...)