Şablon:FIFA futbolcu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

FIFA.com'da {{{ad}}}

Şablon belgelemesi[gör] [değiştir] [geçmiş] [temizle]

Bu şablon FIFA veritabanında kayıtlı futbolculara dış bağlantı vermeyi sağlamaktadır.

Kullanımı[kaynağı değiştir]

Tek parametre[kaynağı değiştir]

Bu parametre futbolcunun veritabanında kayıtlı kimlik numarası ile doldurulmalıdır. İsteğe bağlı olarak şu iki biçimde de kullanılabilir:

{{FIFA futbolcu|KİMLİKNO}}
{{FIFA futbolcu|kimlik=KİMLİKNO}}

Buradaki kimlik numarası futbolcunun veritabanı URL'sinden bulunmalıdır. Örneğin Brandi Chastain'in veritabanı URL'si https://static.fifa.com/fifa-tournaments/players-coaches/people=284/index.html şeklinde olup buradaki people= değerinden sonra gelen 284 futbolcunun veritabanı kimlik numarasıdır. Bu bilgi ışığında şablon şu şekilde kullanılmalıdır:

Çift parametre[kaynağı değiştir]

Buradaki ilk parametre yine futbolcunun veritabanı kimlik numarası iken ikinci parametre oluşturulan bağlantının hangi adla görüntüleneceğini değiştirmek için kullanılmaktadır. Şablon, oluşturulan bağlantı adını otomatik olarak mevcut sayfa adından çekmekte ve sayfa adı neyse onu görüntülemektedir. Bunun istenmediği durumlarda |ad= parametresi ile istenen adın görüntülenmesi sağlanabilir:

Üç parametre[kaynağı değiştir]

FIFA'nın ana veritabanının haricinde Dünya Kupası veritabanları bulunmakta olup üçüncü parametre ana veritabanı yerine bu veritabanlarından birine bağlantı vermeyi sağlamaktadır. Şablona tanımlı |veritabanı= parametresine girilecek olan ​men​ ya da ​women​ değerleri ile erkek ya da kadın kupalarından birine bağlantı verilebilir:

Arşiv parametresi[kaynağı değiştir]

Bazı durumlarda veritabanlarındaki bilgiler kaldırılabilmekte ya da değişen URL yapısı nedeniyle futbolcunun profil sayfasında ulaşmak mümkün olmayabilmektedir. Bu gibi durumlarda veritabanındaki (arşiv sayfasına bağlantı verme işlevi yalnızca ana veritabanı için geçerli olup Dünya Kupası veritabanlarıyla kullanılamaz) bilgilere ulaşımın sağlanabilmesi için arşivleme yapma yolu seçilebilir. Arşivleme işlemi Internet Archive ile yapıldığı takdirde şablon ile bağlantı verilebilmekte olup arşiv sayfasının arşiv kimlik numarası girilmelidir. Buradaki kimlik numarası arşiv sayfasının URL'sinden bulunmalıdır. Örneğin Brandi Chastain'in arşiv sayfasının URL'si https://web.archive.org/web/20191021231948/https://static.fifa.com/fifa-tournaments/players-coaches/people=284/index.html şeklinde olup buradaki web/ değerinden sonra gelen 20191021231948 futbolcunun arşiv sayfası kimlik numarasıdır. Bu bilgi ışığında şablon şu şekilde kullanılmalıdır:

Parametresiz[kaynağı değiştir]

Bu şablon Vikiveri'den veri çekerek eklendiği sayfa ile eşleştirmektedir. Eğer şablonun eklendiği sayfanın Vikiveri ögesine FIFA futbolcu kimliği verisi girilmişse otomatik olarak bağlantı oluşturulmaktadır. Örneğin şablon bu kıstasları karşılayan Brandi Chastain maddesine hiçbir parametre belirtilmeden eklenirse şu şekilde görüntülenecektir:

Eğer Vikiveri'de futbolcuya dair veri yoksa ve parametre ile de bilgi girilmezse şablon aşağıdaki gibi hata iletisi gösterecek, buna mukabil ilgili sayfa Kategori:Hatalı futbol dış bağlantı şablonları (93) izleme kategorisine eklenecektir:

{{FIFA futbolcu}} Vikiveri'de futbolcuya dair veri yok, lütfen elle bilgi giriniz.

Ayrıca bakınız[kaynağı değiştir]