İzzet Kezer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İzzet Kezer

İzzet Kezer (d. 6 Mart 1954 - ö. 23 Mart 1992), Türk gazeteci.

İzzet Kezer, Ankara Basın Yayın Yüksek Okulu (BYYO) mezunu olup, 1 Kasım 1988 tarihinde Sabah gazetesinde muhabir olarak meslek hayatına başladı. Çeşitli görevler yaptıktan sonra, aynı medya topluluğuna bağlı Günaydın gazetesinde çalışırken, 1992 yılında Şırnak'ın Cizre ilçesinde Nevruz gösterilerini izlemekle görevlendirildi. Fiili sokağa çıkma yasağının olduğu bir zamanda, muhabir arkadaşı Faruk Balıkçı ile birlikte beyaz bayrak taşıdığı halde, güvenlik güçleri ile göstericiler arasındaki çatışmalarda açılan ateş sonucu öldürüldü.

İzzet Kezer'i öldüren kurşunun kimin silahından çıktığı kesin olarak saptanamamakla birlikte, olay yerindeki muhabirlerin anlatımları güvenlik güçlerinin panzerden açtığı ateş sonucu İzzet Kezer'in vurulduğu yönündedir[1]. Olaydan 4 yıl sonra Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş tarafından hazırlanan ünlü "Susurluk Raporu"nun devlet sırrı gerekçesiyle kamuoyuna açıklanmayan 11 sayfalık bölümünde, aralarında İzzet Kezer'in de bulunduğu sekiz gazetecinin devlet içinde yuvalanan çeteler tarafından öldürüldüğü yazılmıştır[2].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Gülcan, Emel. "Öldürülen Gazeteciler ve Cezasızlık: İzzet Kezer Cinayeti". Bianet. 2 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Aralık 2017. 
  2. ^ "Raporda, 8 gazeteciyi çete öldürdü iddiası". Hürriyet Gazetesi. 22 Şubat 1998. Erişim tarihi: 18 Aralık 2017.