İzmir Çetesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İzmir Çetesi
İzmir Çetesi.jpg
İzmir Çetesi Dizi Afişi
Format Televizyon dizisi
Tür Komedi
Senarist Alican Yaraş
Yönetmen Murat Şeker
Başrol Kadir İnanır
Kenan Ece
Mustafa Üstündağ
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 1
Bölüm sayısı 16 (bölümleri listesi)
Yapım
Yapımcı Yaşar İrvül
Mekân İzmir
Gösterim süresi 90 dakika
Yapım şirketi Pastel Film
Yayın bilgileri
Kanal Star TV (HD)
Resim formatı 576i (16:9 SDTV)
1080i (HDTV)
Ses formatı Stereo
Yayın tarihi 26 Şubat 2011 - 12 Temmuz 2011
Durumu Sona erdi.
Dış bağlantılar

İzmir Çetesi, başrollerini Kadir İnanır, Kenan Ece ve Mustafa Üstündağ'ın paylaştığı, yönetmenliğini ise Murat Şeker'in üstlendiği, Star TV'de yayınlanan komedi dizisi.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Selami ve ortağı Ateş, Cemal'i ev sahibi ve emlakçı kılığına girerek kendilerinin olmayan bir evi satarak dolandırırlar. Birkaç yıllık ömrü kalan Cemal'in son isteği kızına ev almaktır lakin bunu başaramayınca çok üzülür. Cemal, karakolda zaten suç dosyası kabarık olan Ateş'in resmini görür görmez tanımıştır. Sonra Komiser Zeki, Ateş'i eliyle koymuş gibi bulmuştur. Lakin Selami, arkadaşı Ateş'in yakalanmasına üzülür ve Cemal'den af diler ve aldıkları paranın tamamını ona ödeyeceklerini söyler. Cemal kabul eder. Olaylar gelişir ve azılı suçluları dolandırıp paralarını alan ve sonra bu parayı fakirlere bağışlayan İzmir Çetesi kurulmuştur.

Diziye İzmir'in futbol takımları da konu olmuştur. Senaryoya göre Selami Bucaspor'lu, Ateş ise Altay'lıdır. İlk bölüm de tribünde bu iki güzide İzmir kulübünün yaptıkları karşılıklı tezahürat ve ardından çıkan tatlı bir kavga ile başlamıştır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Başrol Oyuncuları[değiştir | kaynağı değiştir]

Cemal: Kadir İnanır tarafından canlandırılmaktadır. Dizide neredeyse herkes ona Cemal Baba diye hitap eder. İzmir Çetesi tarafından dolandırıldıktan sonra o çeteye üye olur. Onun sayesinde çete misyonunu değiştirir.

Ateş: Kenan Ece tarafından canlandırılmaktadır. Çetenin, planlarını yapan üyesidir. Katya'nın kızına âşıktır.

Selami: Mustafa Üstündağ tarafından canlandırılmaktadır. Cemal'in kızına âşıktır ama onu terk etmiş ve kazandığı burs için başka bir ülkeye gitmiştir. Çetenin 3. üyesidir.

Ahmet: Cem Davran'ın canlandırdığı, İzmir Çetesi'nin avukatı ve Zeki'nin abisi.

Kumsal (Nadya): Merve Sevi tarafından canlandırılan, İzmir Çetesi'nin bayan üyesi. İsmail'e çalışırken çeteyi kandırmış, sonradan pişman olmuş ve çeteye üye olmuştur.

Duru: Oya Unustası tarafından canlandırılan karakter. Kazandığı burs ile başka ülkeye gitmiştir.

Mira: Selin Şekerci tarafından canlandırılmaktadır. Ateş'i seviyordur. Komiser Zeki'nin yanında polis muhabirliği yapmaktadır.

Zeki: Erkan Sever tarafından canlandırılan, dizideki komiserdir. İzmir Çetesi'ni yakalamaya çalışır, her başarısızlığında çıldırır gibi olur. Rıfat ve Zeynep adında iki polis ona yardımcı olur. Rıfat'ı Tansu Taşanlar; Zeynep'i Melis Caba canlandırmaktadır.

Diğer Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahmure: Ani İpekkaya'nın canlandırdığı, Ateş'in babaannesidir.

Hulusi: Hikmet Karagöz'ün canlandırdığı bir esnaftır.

Elif: Damla Özen'in canlandırdığı, Selami'nin ablası rolünü canlandıran ve aynı zamanda Duru'nun hocası olarak bilinen psikiyatristtir.

Katya: Lila Gürmen tarafından canlandırılmaktadır. Cemal'in sevdiği kadındır. Bir lokanta işletmektedir.

Sevgi: Nilay Tuğba Baz'ın canlandırdığı bir karakterdir. Katya'nın lokantasında yardımcıdır.